banner39

İngiltere siyasetinde 'kedi tartışması'

'Suç işleyen yabancıların sınır dışı edilmesinin kolaylaştıracağı' açıklaması ülkede büyük tartışmalara sebep oldu

Avrupa 05.10.2011, 14:48 05.10.2011, 14:48
İngiltere siyasetinde 'kedi tartışması'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'in, 'suç işleyen yabancıların sınır dışı edilmesini kolaylaştıracağını' açıklaması ülkede büyük tartışmalara sebep oldu. Muhafazakar partili bakanın açıklamasına kendi partisinden de birçok eleştiri geldi. 

May, üyesi olduğu iktidardaki muhafazakar partisinin Manchester'da düzenlenen yıllık kongresinde yaptığı konuşmasında , yasadışı bir göçmenin İngiltere'de "kedisi" olduğu için ülkeden sınırdışı edilemediğini söylemiş ve buna engel olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "İnsan Hakları" yasasının kaldırılmasını savunmuştu. Aynı partiden olan Adalet Bakanı Kenneth Clarke ise ülkede böyle bir olayın yaşanmadığını kaydederek May'in sözlerine sert bir şekilde karşılık verdi. 

İngiliz gazeteleri de iktidar partisindeki iki önemli bakanın "kedi kavgası" yapmasına sayfalarında geniş yer ayırıyor. Times gazetesi, 'hükümetin pençelerini insan hakları yasasına sapladığını' belirterek, BaşbakanDavid Cameron'ın İçişleri Bakanı May'in açıklamasına destek vereceğini ve bu durumun May'i hayali hikayeler anlatmakla suçlayan Adalet Bakanı Clarke'yi zor durumda bırakabileceğini yazıyor. 

Financial Times ise bakanların bir kediye odaklanan mahkeme kararı konusunda ilginç bir tartışmaya girdiklerini ifade ederek, bunun hükümet içindeki insan hakları mevzuatı konusundaki gerilimi gün yüzüne çıkardığını ve parti kongresinin odağını farklı bir konuya kaydırdığını iddia etti. 

İngiliz İçişleri Bakanı Manchester'da yaptığı konuşmasında göçmenlik yasasında değişikliğe giderek, Avrupaİnsan Hakları Sözleşmesi'nin "aile hayatı hakkını" düzenleyen sekizinci maddesinin, suçlular tarafından "istismar edilmesini engelleyeceklerini" söylemişti. 

Resmi verilere göre, yüzden fazla yabancı suçlu söz konusu sekizinci madde sebebiyle sınır dışı edilemedi. Bakanlık yetkilileri ise göçmen yasasındaki bu değişikliğin, hükümetin herkesi sınır dışı edebileceği anlamına gelmeyeceğine vurgu yapıyor.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?