banner15

İngiltere: Türkiye'nin kendini savunma hakkı var

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, "Türkiye’nin kendini savunma hakkı var" dedi.

İngiltere: Türkiye'nin kendini savunma hakkı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu söyledi.  

Temaslarda bulunmak için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Hammond, basına yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin kendini savunma hakkı var" dedi.

Dünkü olayın ardından tansiyonun düşürülmesine ihtiyaç olduğunu belirten İngiltere Dışişleri Bakanı, "Hiç kimse Ortadoğu’da mini bir soğuk savaş görmek istemiyor. Bu nedenle her iki ülkenin de gerilimin tırmanmaması için çaba göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren terör örgütü DAEŞ’e karşı mücadele için de Hammond, "İslam’a karşı bir savaş verilmediğini, aksine İslam'ın bu savaşta bir partner olduğunu çünkü Müslümanların büyük bölümünün dinin istismar edilmesine karşı çıktığını" söyledi. 

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu. Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 20:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35