banner15

İngiltere üçüncü nükleer santralini kuruyor

İngiltere hükümeti, Çin ve Fransızların Hinkley Point'e inşa edileceği 18 milyar sterlin (yaklaşık 24 milyar dolar) maliyetli yeni nükleer santralin hazırlıklarına başladı.

İngiltere üçüncü nükleer santralini kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere üçüncü nükleer santralini kurmaya hazırlanıyor. Ülkenin güneybatısında yer alan Hinkley Point'e inşa edileceği 18 milyar sterlin maliyetli nükleer santrali Fransız ve Çinli şirketler inşa edecek.

Guardian'ın haberine göre, Fransız ve Çinli şirketler nükleer santralin yapılması için 7.2 milyar sterlini demontaj ve temizlik giderlerine harcaması gerekiyor. Hinkley Point C nükleer santral projesinin üçte ikisini Fransız devlet enerji şirketi EDF, kalan 6 milyar sterlinlik bölümünü de Çin hükümeti finanse edecek.

Anlaşmada yabancı hükümetlere bağımlılık ve ulusal güvenlik sakıncaları İngiltere'de yeni bir tartışma başlatmıştı.

Anlaşma ile İngiltere hükümeti ayrıca işletme aşamasında işletmeci yabancılara megawatt/saat başına 92.50 sterlin ödeme garantisi veriyor.

Anlaşmayı eleştirenler, hem işletme aşamasında verilen fiyat garantisi yüzünden enerji maliyetinin yükselebileceğini hem de İngiltere'nin nükleer tesislerinin yabancı hükümetler tarafından inşa edilmesi ve işletilmesinin bağımlılık ve ulusal güvenlik zaafiyetleri yaratabileceğini söylüyorlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35