İngiltere vatandaşlarını ABD'ye dinlettirdi

İngiliz medyası, hükümetin 2007 yılında verdiği gizli bir izinle Amerikan casuslarının İngiltere'deki internet, telefon ve e-posta letişimini dinlediğini iddia ediyor

İngiltere vatandaşlarını ABD'ye dinlettirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Guardian gazetesi ve özel televizyon kanalı Channel 4'un ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, Londra hükümetinin Amerikan istihbaratına İngiliz vatandaşlarının telefon, e-posta ve internet iletişimini izleme yetkisi verdiği iddia edildi.

Haklarında suç işlediklerine dair hiçbir şüphe olmadığı halde Amerika'nın casusluk faaliyetlerine maruz bırakıldığı söylenen İngiltere vatandaşlarına dair bilgi, eski Amerikalı istihbaratçı Edward Snowden'ın sızdırdığı dosyalara dayandırılıyor.

Guardian ve Channel 4, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA'den sızdırılan belgelerden birinde İngiltere hükümetinin Amerikan istihbaratına bu casusluk yetkisini altı yıl önce verdiğinin anlaşıldığını bildiriyorlar.

BBC'nin aktardığı yazışmada NSA'in zanlı durumunda olmayan İngiltere vatandaşlarının telefon, internet ve e-posta kayıtlarını tutabileceği belirtiliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, şu ana değin iddiaları ne doğruladı ne de yalanladı.

Bundan önce NSA'in Almanya, İspanya ve Brezilya gibi ülkelerde yürüttüğü internet ve telefon casusluğuna dair iddialar gündeme gelmişti.

Guardian, Amerikan istihbaratının kitlesel telefon-internet izleme programına İngiltere vatandaşlarının da dahil olduğunun ilk kez doğrulandığını yazıyor.

Gazete, İngiltere hükümetinin kendi vatandaşlarının izlenmesi için Amerikan istihbaratı ile gizlice anlaştığına işaret eden 2007 tarihli belge hakkında hükümet organlarından tekrar tekrar açıklama istemelerine karşın, şu ana değin hiçbir yanıt alamadıklarını vurguluyor

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 09:32
banner53
YORUM EKLE

banner39