İngiltere ve Fransa göçmenlerin geri gönderilmesinde anlaştı

Fransız ve İngiliz Dışişleri Bakanları Paris'te biraraya gelerek kaçak göçmenlerin ülkelerine iade edilmesi konusunda anlaştılar

Avrupa 03.07.2015, 09:48 03.07.2015, 09:48
İngiltere ve Fransa göçmenlerin geri gönderilmesinde anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa ve İngiltere Afrika ile Ortadoğu’dan Avrupa’ya gelen kaçak göçmenleri engellemek için yeni bir strateji üzerinde mutabakat sağladı.

Paris’te bir araya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve İngiliz mevkidaşı Theresa May, caydırma amaçlı göçmenleri ülkelerine geri göndermek konusunda anlaştı. Theresa May;  “Bugün Fransız hükümetiyle insanların Avrupa’dan Afrika’ya döndürülmesini sağlamak amacıyla birlikte daha fazla çalışmak üzerinde anlaşmaya vardık. Böylece insanlar gerçekte bu yolculuğun Avrupa’ya yerleşmeye çıkmadığını görebilir.”

Fransız ve İngiliz sivil toplum dernekleri ise kamp kuran göçmenlerin kötü yaşam koşullarına acil çözüm bulunması konusunda çağrılarda bulunuyor.

Calais kenti Avrupa’dan İngiltere’ye gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin şansını denediği en önemli sınır kapısı olarak biliniyor. Geçtiğimiz ay kaçak göçmenlerden bazılarına şiddet uyguladığını ortaya koyan görüntüler kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Geçtiğimiz hafta Fransa İngiltere arasındaki feribot çalışanlarının grevi sırasında bölgede kamp halinde olan birçok göçmen İngiltere’ye geçmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?