İngiltere yasadışı Yahudi okulunu kapatıyor

Londra'nın kuzeyinde yer alan Talmud Torah Tashbar adlı Yahudi okulunun 40 yıldır yasadışı işletildiği ortaya çıktı. İngilizce eğitimi vermeyen okulun kapatılması için talimatlar verildi.

İngiltere yasadışı Yahudi okulunu kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de 40 yıldır yasa dışı işletilen ve İngilizce öğretmeyen Ortodoks Yahudi okulunun kapatılma emri verildi.

Talmud Torah Tashbar adlı Yahudi okulunda denetleme yapan müffettişler okulun 'mininmum' standartları karşılayamadığını ele alan bir rapor yayınladı. Bunun üzerine Londra Eğitim Müdürlüğü okulun kapatılması için gerekli talimatları verdiği bildirildi.

Müffetişler tarafından verilen bilgiye göre, kültürel ve etnik müferadatla tecrit edilmiş eğitiminin sadece tevrat merkezli olarak verildiği bildirildi. Müfettişler "Okul öğrencilerin sosyal, kültürel, manevi ve ahlaki kalkınmalarını kısıtlamaktadır. İngiltere dahil olmak üzere, farklı inançlar, toplumlar, kültürler ve yaşam tarzları daha derin bir anlayış geliştirerek eğitime entegre edilmeli." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıllarda okulun başarısızlıklarını anlatan raporların da yayınlandığı bildirildi. Raporda okulun 'dini prensip' ilkesiyle hareket ettiğini ve okul müfredatının öğrencilere İngilizce öğretmediği ve laik eğitimi sağlamadığı belirtilmişti.

Öte yandan 3 kez denetimde başarısız olmuş okulun kapatılmaması eleştiriliyor. Londra Okulları Başmüfettişi Sir Micheal Wilshaw, geçtiğimiz Aralık ayında İslam dinine ait okullara kovuşturma düşünüldüğünü söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 09:55
banner53
YORUM EKLE

banner39