banner15

İngiltere zorunlu askerliğe dönüş istiyor

İngiliz gazetesinin yaptığı ankete göre, Londra'daki isyanların ardından halk çözümü "zorunlu askerliğin" tekrar uygulamaya başlanmasında görüyor

İngiltere zorunlu askerliğe dönüş istiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, polisin isyanları bastırmadaki başarısızlığına sebep olarak "kamu kesintilerini" işaret etmesine tepki gösterdi. Cameron, kesintiler konusunda geri adım atmayacaklarını dile getirdi. 

Sunday Times gazetesinin yaptığı bir kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 56'sı, hükümetin polis bütçesinde yüzde 20'ye varan kesinti yapma planından vazgeçmesini istiyor. 

Star'ın haberine göre, Sunday Express gazetesinin yaptığı ankete göre çözüm, "zorunlu askerliğin" tekrar uygulamaya başlanmasından geçiyor. Anket sonuçlarına dayanılarak yapılan haber-yoruma göre, böylelikle gençlerin askeri disiplinden geçmesi sağlanacak ve başıboş gezmeleri engellenmiş olacak. Haberde, sokakların ömürlerini suç işleyerek geçirmesi muhtemel gençlikten temizlenmesi gerektiği savunuluyor. 

TARİHÇİ STARKEY: BEYAZLARIN BİR KISMI SİYAHLAŞTI 

Ülkenin tanınmış tarihçilerinden David Starkey'in, BBC programında sarf ettiği, "Beyazların bir kısmı da siyahlaştı" şeklindeki söylemi, 'ırkçılık' yapıldığı gerekçesiyle birçok farklı kesimden büyük tepki aldı. İngiliz ırkçı partisi BNP'nin lideri Nick Griffin ise Starkey'in açıklamalarını överek, "Starkey'e partimizin altın onursal üyeliğini verip vermemeyi değerlendiriyorum" değerlendirmesini yaptı. Kraliyet tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen ünlü tarihçi, yaşanan isyan olaylarını siyahi kültüre bağlamış ve bu kültürün etkisiyle bir kısım beyaz İngilizlerin de "siyahlaştığını" iddia etmişti. 

Gazeteler, olaylar sonrasında uygulanacak politikalar konusunda, Muhafazakar Parti hükümetinin, küçük ortağı Liberal Demokratlarla fikir ayrılığı yaşadığını öne sürüyor. Bunların en başında ise Muhafazakarların "yasadışı eylemlerde bulunduğu belirlenen kişilere ve yakınlarına tüm devlet yardımlarının kesilmesi" yönündeki önerisi geliyor.

Ülkenin en fakir semtlerinde yaşayan isyancıların büyük bir kısmının ailesinin, işsizlik ve konut yardımı olmak üzere birçok sosyal haktan yararlandığı biliniyor. Liberal Demokrat başkan yardımcısı ve milletvekili Simon Hughes, bu öneriye şiddetle karşı çıktığını belirterek, uzun vadeli çözümün devlet yardımlarını kesip zenginlerden alınan vergiyi düşürmekten değil; ulusal serveti daha adil dağıtıp iş olanaklarını genişletmekten geçtiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 09:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35