banner15

İngiltere'de aşırı sağa lider dayanmıyor

Aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin kadın lideri Diane James istifa etti

İngiltere'de aşırı sağa lider dayanmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) kadın lideri Diane James istifa etti.

UKIP'in genel başkanlığına 18 gün önce seçilen 57 yaşındaki James, istifa gerekçesi olarak "partide yapmak istediği reformlar için yeterli yetkisinin olmamasını" gösterdi. Ancak parti içi kaynaklardan İngiliz basınına yansıyan bilgilere göre James'in istifasında, aşırı sağcı partinin mali durumunun kötü olması da rol oynadı.

James, partinin yıllık sonbahar kongresinde genel başkanlığa 8 bin 451 oyla seçilmişti. 

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılan AB referandumunun ardından, İngiltere'nin AB'den ayrılması için yürütülen kampanyanın önde gelen isimlerinden Nigel Farage "siyasi hedefine ulaştığını" belirterek UKIP'in genel başkanlığını bırakmıştı.

James'in istifasının ardından Farage'ın "teknik" olarak yeniden genel başkanlığa döndüğü yorumu yapılırken, parti içi kaynaklar, Farage'ın görevi resmen yeniden üstlenmesinin de mümkün olduğunu belirtiyor. Farage, 2015 genel seçimlerinde milletvekili seçilemeyince UKIP liderliğinden istifa etmiş ancak bir süre sonra görevi yeniden üstlenmişti. 

UKIP 2015 genel seçimlerinde yaklaşık 4 milyon oy alarak İngiltere'de Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi'nin ardından üçüncü büyük parti konumuna gelmiş ancak seçim sistemi nedeniyle parlamentoya sadece bir milletvekili sokabilmişti.

UKIP yönetiminin yeni bir genel başkanın belirlenmesine yönelik süreci netleştirmek üzere bugün toplanacağı açıklandı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 13:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35