İngiltere'de aşırı sağcı UKIP'ten üyesine uzaklaştırma

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisinin (UKIP) lideri Bolton'un kız arkadaşı Marney'nin, kraliyet ailesinin Amerikalı gelin adayı Markle hakkında yaptığı ırkçı paylaşımları sebebiyle parti üyeliği askıya alındı

İngiltere'de aşırı sağcı UKIP'ten üyesine uzaklaştırma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisinin (UKIP) lideri Henry Bolton'un kız arkadaşı Jo Marney, kraliyet ailesinin gelin adayı Meghan Markle hakkında yaptığı bazı ırkçı paylaşımları sebebiyle üyesi olduğu UKIP'ten uzaklaştırıldı.

Mail on Sunday gazetesi, Marney'nin Prens Harry'nin nişanlısı Meghan Markle hakkında paylaştığı mesajları yayımladı.

Bir arkadaşına gönderdiği telefon mesajlarda, Markle'ın "kraliyet ailesini lekeleyeceğini" ve "kuş beyinli olduğunu" belirten Marney, "(Bu kişiler) Kendilerini yavaş yavaş tepeye doğru itiyorlar. Bir bakmışız bir sonraki başbakan Müslüman, kral da siyahi." ifadesini kullandı. 25 yaşındaki eski model Marney ayrıca siyahilerin çirkin olduğunu savundu.

Haberde, yazdıklarından dolayı Marney'nin gazeteye özür açıklamasında bulunduğu, erkek arkadaşı ve partinin lideri Bolton'un ise herhangi bir açıklama yapmak istemediği aktarıldı. Gazete, söz konusu mesajların ikilinin ilişkisi başlamadan 3 hafta önce atıldığını yazdı.

UKIP de söz konusu mesajlarla bağlantılı olarak Marney'nin üyeliğinin askıya alındığını duyururken, bazı parti üyeleri kadının partiden daimi olarak atılması, Bolton'un da istifasını vermesi çağrısında bulundu.

54 yaşındaki eski asker Bolton, partinin eylül ayında yapılan yıllık kongresinde oyların yüzde 29,9'unu alarak genel başkanlığa seçilmişti.

Prens Harry ile ABD vatandaşı Markle, 19 Mayıs'ta Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli'nde yapılacak düğünle hayatlarını birleştirecek.

İngiltere tahtının veliahdı Prens Charles ile 1997 yılında Paris'teki trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana'nın ikinci çocuğu olan Harry, tahtın beşinci sıradaki varisi durumunda.

Afrika kökenli bir yoga eğitmeni anne ile Hollanda ve İrlanda asıllı film yönetmeni bir babanın kızı 36 yaşındaki Meghan Markle ise oyunculuk yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2018, 15:40
banner53
YORUM EKLE

banner39