banner39

İngiltere'de aşırı sağın tehlikeli yükselişi

İngiltere'de aşırı sağın tehlikeli bir yükselişte olduğu belirtiliyor. Aşırı sağ grupların, İslamofobik saldırıların artmasında da etkili oldukları belirtiliyor

Avrupa 19.09.2014, 12:27 19.09.2014, 12:53
İngiltere'de aşırı sağın tehlikeli yükselişi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de son zamanlarda aşırı sağ grupların eylemlerini artırmaya başladıkları belirtiliyor. İngiltere içişleri bakanlığından üst düzey bir yetkili, aşırı sağ grupların yükselişiyle ilgili uyarılarda bulundu.

İsmini vermek istemeyen yetkili, BBC'ye yaptığı açıklamada, bu tür grupların etkinliklerini artırmaya başladıklarını ve bunlara karşı önlem alınması gerektiğini kaydetti. Yetkili, İngiliz hükümetini aşırı sağ grupların oluşturmaya başladığı tehlikeyi hafife almakla suçluyor.

İngiliz yetkili, "Bu sağ grupların aşırılığının endişe verici düzeye ulaştığı bir dönem, sağ grupların eylemleriyle ilgili gelen haberler bu grupların aşırılığa kaçmaya başladığını ve çok fazla öfkeye yol açtığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Yetkili, IŞİD'in geçtiğimiz günlerde bir İngiliz vatandaşının başını keserek infaz etmesinin, bu tür aşırı sağ grupların kendilerine adam toplamasına yaradığını belirtiyor. Bu grupların son bir yılda, 100'er kişilik gruplar halinde üye topladığı belirtiliyor.

Yetkili bu grupların, kendilerini "Beyaz İngiliz" olarak görmeyen kişilere yönelik ölüm kampları kurmak istediklerini ifade ediyor.

İngiliz think-tank kuruluşu olan Tell Mama, son bir yılda ükede İslamofobik saldırıların arttığını rapor etti. Raporda, geçtiğimiz Ağustos ayında 219 İslamofobik saldırının meydana geldiği belirtiliyor. Bu sayı geçtiğimiz Ocak ayında 112 olarak kaydedilmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?