İngiltere'de 'azınlık hükümeti' ihtimali

İngiltere'de yapılacak seçimler öncesinde anketlere göre hiçbir parti tek başına iktidara gelemezken azınlık hükümeti veya koalisyon hesapları yapılmaya başlandı

Avrupa 20.04.2015, 15:48 20.04.2015, 15:52
İngiltere'de 'azınlık hükümeti' ihtimali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de 7 Mayıs'ta yapılacak genel seçim sonucu koalisyon hükümeti kurulmasının yanı sıra azınlık hükümeti oluşturulması ihtimali de bulunuyor.

Mecliste çoğunluğu olmayan bir siyasi partinin tek başına kurduğu hükümet anlamına gelen "azınlık hükümeti", Birleşik Krallık'ta 7 Mayıs'ta yapılacak genel seçim sonucu senaryoları arasında yer alıyor. Birleşik Krallık'ta bir siyasi partinin tek başına iktidar olması için meclisteki toplam milletvekili sayısının yarısından bir fazla olan 326'ya ulaşması gerekiyor.

2010 yılındaki genel seçimde meclise 306 milletvekili sokan Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin, gelecek ayki genel seçimde 320'ye yakın koltuk kazanabilirse azınlık hükümeti kurmayı deneyebileceği belirtiliyor.

Azınlık hükümetinde kabinede hükümeti kuran partiden milletvekilleri yer alıyor ancak yasaları geçirmek için diğer siyasi partilerin desteği gerekiyor. Bu da siyasi partiler arasında birçok konudaki görüş ayrılıkları dolayısıyla kolay olmuyor. "Azınlık hükümeti" ihtimali ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarı için olumlu bir seçenek olarak görülmüyor.

ÜÇ SİYASİ PARTİLİ KOALİSYON İHTİMALİ

Tarihinde "azınlık hükümeti" örnekleri bulunan Birleşik Krallık'ta bu seçeneğe beraberinde getirebileceği istikrarsızlık nedeniyle genellikle olumlu bakılmıyor. Dolayısıyla ülkede koalisyon olasılığından daha sık bahsediliyor. Mevcut anketler, iki büyük siyasi parti olan Muhafazakarlar ile İşçi Partisi'nin küçük bir siyasi partiyle birleşerek 326 sayısına ulaşmalarının mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Bu durumda üç siyasi partinin bir araya gelerek bir koalisyon hükümeti kurma olasılığı bulunuyor.

Ülkede genel seçimin ardından ilk hükümeti kurma yetkisi şimdiki Başbakan David Cameron'da olacak. Cameron, oyların çoğunluğunu alamazsa başbakanlıktan istifa ederek, hükümeti kurma görevini seçimden birinci çıkan siyasi partinin liderine bırakabiliyor. Bu durumda bu kişinin İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband olması bekleniyor. Seçim günü ile parlamentonun çalışmaya başlayacağı gün arasında 12 gün bulunuyor. Dolayısıyla siyasi partilerin 18 Mayıs 2015 tarihine kadar hükümeti kurmaları gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?