İngiltere'de 'Brexit' için kayıt çağrısı

Avrupa Birliği'nde ayrılıp ayrılmama konusunda karar verecek İngiliz seçmenlere, oy verme işlemi için kayıt çağrısı yapıldı

İngiltere'de 'Brexit' için kayıt çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) referandumunda sandık başına gitmek isteyenler bugün gece yarısına kadar kayıt yaptırabilecek.

Ülkede 23 Haziran Perşembe günü yapılacak AB referandumunda oy kullanmak için son bir haftada yaklaşık yarım milyon gencin kayıt yaptırdığı ortaya çıktı. İngiltere Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, 35 yaş altında 446 bin 490 kişinin 1 Haziran'dan bu yana kaydolduğunu bildirdi.

Komisyonun İletişim Direktörü Alex Robertson, BBC radyoya yaptığı açıklamada, "Bir çoğu genç, 7,5 milyon kişinin oy vermek için kayıt yaptırmadığını tahmin ediyoruz" diyerek gençlere ve seçmenlere bu akşama kadar kayıt yaptırmaları çağrısında bulundu.

Seçmenler bugün gece yarısına kadar kayıt yaptırabilecek. Referandumla ilgili anketler ülkedeki gençlerin, yaşlıların aksine AB'de kalmaktan yana olduğunu ortaya koyuyor. Referanduma katılım oranının düşük olması ihtimali, özellikle AB'de kalınmasından yana kampanya yürütenlerde endişeye neden oluyor.

Katılım oranı düşük kalırsa referandumda birlikten çıkılmasından yana sonuç çıkması ihtimali bulunuyor. Birleşik Krallık'ta seçim ve referandumlarda postayla da oy kullanılabiliyor. Postayla oy kullanmak isteyenlerin, yarın yerel saatle 17.00'e kadar başvuru formlarını doldurup, yerel yönetimlerine teslim etmeleri gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35