banner15

İngiltere'de 'Brexit' kararı sonrası Cebelitarık endişesi

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumamız zorlaşacak" açıklaması yaparak, Cebelitarık'taki donanma limanına denizaltısını gönderdi

İngiltere'de 'Brexit' kararı sonrası Cebelitarık endişesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan referandumdan çıkan AB'den ayrılık (Brexit) kararının ardından "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumanın zorlaşacağını" söyledi.

Hammond İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Cebelitarık'ın çıkarlarının korunmasının bundan sonra zor alacağını kaydederek, "Cebelitarık'ın yanında olmaya devam edeceğiz ve halkın isteği dışında bağımsızlık müzakereleri yapmayacağız ancak çıkarları korumak zorlaşacaktır." dedi.

Bu arada, "Brexit" kararının ardından İngiltere'nin "HMS Ambush" isimli denizaltısını Cebelitarık'taki donanma limanına gönderdiği bildirildi.

İspanya'dan, Birleşik Krallık'taki "Brexit" kararının ardından Cebelitarık'a ilgi açıklaması gelmişti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, "Cebelitarık'ta İspanyol bayrağının dalgalanmasını görmek için sabırsızlandığını" söyleyerek, "Brexit, Cebelitarık için uzun süredir görülmeyen yeni fırsatlar yaratmıştır." demişti.

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda, Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'taki seçmenlerin yüzde 96'sı AB'de kalınmasından yana oy kullanmıştı. Birleşik Krallık genelindeki halkın yüzde 52'si ise "AB'den çıkalım" kararı vermişti.

Üç asır boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off-shore bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor. İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında kimi zaman tartışmaya ve gerginliğe neden oluyor.

İspanya, 1713 Utrecht Barış Anlaşması ile Cebelitarık'ı İngiltere'ye vermişti. 1950'li yıllarda ise İspanyol General Francisco Franco, Cebelitarık'ın İspanya'nın egemenliğinde olduğunu savunmuş ve 13 yıl boyunca İspanya'nın Cebelitarık sınırını kapatmıştı. 1967 ve 2002 yıllarında yapılan iki referandumla Cebelitarık halkına "İngiliz egemenliğinde kalmak isteyip istemedikleri" sorulmuş ve çoğunluk İngiltere'yi tercih etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 14:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35