banner39

İngiltere'de doktorlar grevde

İngiltere'de doktorlar emeklilik maaşlarının düşürülmesinin planlanması sebebiyle grev yapıyor

Avrupa 21.06.2012, 14:49 21.06.2012, 14:49
İngiltere'de doktorlar grevde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de doktorlar, hükümetin emeklilik şartlarında yapmayı planladıkları değişiklikleri protesto etmek için bugün 24 saatlik 'iş yavaşlatma' grevi yapıyor. Hükümet, doktorların daha uzun süreli çalışmasını ve daha az emekli maaşı ödenmesini planlıyor. Doktorlar ise hükümeti 4 yıl önce yapılan anlaşmaya bağlı kalmamakla eleştiriyor.

Ülkedeki doktorların 40 yıl aradan sonra yaptığı ilk iş bırakma eylemi olma niteliği taşıyan grev nedeniyle, ülke genelinde birçok muayene randevusu ve acil olmayan ameliyatın iptal edildiği bildirildi.

İngiltere Tıp Derneği (BMA) üyesi doktorlarının katıldığı iş yavaşlatma grevinde, doktorların hastanelere gittiğini ancak acil durumdakiler dışındaki hastaları muayene etmedikleri kaydedildi.

104 bin üyeli dernekte doktorların yüzde 80'inin greve destek verdiği kaydedilirken, İngiltere Sağlık Servisi (NHS) yetkilileri bugün için alınmış randevulardan sadece yüzde 10'unun iptal olduğunu bildirdi.

BMA Başkanı Hamish Meldrum, amaçlarının kamuyu mağdur etmek değil, hükümetle aralarındaki emeklilik düzenlemelerine ilişkin tartışmayı çözmek olduğunu vurguladı.

Hükümetin 2008 yılında doktorların emeklilik maaşı ve yaşına yönelik düzenleme yaptığını hatırlatan Meldrum, hükümeti 4 yıl önce yapılan bu anlaşmaya bağlı kalmamakla eleştirdi.

Meldrum, "Hükümet bir yandan doktorların emeklilik yaşını 68'e çıkarmayı, diğer yandan ise çok daha fazla kesinti yapmak istiyor. Yeniden yapılmak istenen düzenlemelerle doktorlardan, kamu sektöründeki aynı seviyedeki çalışanlara oranla çok daha fazla kesinti yapılması planlanıyor." dedi.

Sağlık Bakanı Andrew Lansley ise doktorların grev yaparak 'hastaları cezalandırdıklarını' söyleyerek, "Herşey için yeterli para olmasını biz de isterdik ancak yok. Herkes iktisatlı davranmak durumunda." diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?