İngiltere'de Filistin Dostları fabrika kapattı

İngiltere'de İsrail ile silah ticareti yapan fabrikada Filistin Dostları ve aktivist gruplar protesto gerçekleştirdi

İngiltere'de Filistin Dostları fabrika kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Londra merkezli 25 aktivist grup, İsrail ile silah ticareti yapan İngiliz hükümetini ve bu ülkeye insansız hava aracı (İHA) parçaları satan fabrikayı protesto etti.

2014 yılında İsrail'in Gazze'ye dönül saldırısının yıldönümünde, İngiltere'deki Filistin dostları "Fabrikayı Engelle" adında bir kampanya başlattı. Bu kampanya kapsamında toplanan grup "Bu fabrika kapalı" yazılı pankart açtı. Göstericiler ayrıca, "Özgür Filistin" ve "İngiltere, İsrail'in silahlandırılmasına son ver" sloganları attı.

"London Palestine Action LPA" isimli kuruluş tarafından düzenlenen protestoya katılan, her yaş grubundan yaklaşık 100 kişilik grup, Birmingham yakınlarında bulunan Shenstone'daki "UAV Engines" isimli fabrikanın ana girişinde yere yatarak, kendilerini birbirlerine zincirledi. Gruptakilerin eylemi dolayısıyla fabrika önündeki yol trafiğe kapandı.

Fabrikanın, savunma sanayisi alanında üretim yapan İsrailli Elbit Systems firmasına bağlı olduğunu iddia eden göstericilerden Elly Hassan, "İngiliz hükümeti bu fabrikanın çalışmasına ve fabrikanın İsrail'e gönderildiğini bildiğimiz İHA parçalarını satmasına izin vererek, Gazze ve diğer yerlerdeki Filistinlilere yönelik İsrail'in savaş suçu işlemesine göz yumuyor. Bugün Birleşik Krallık'ın genelinden insanlar buraya gelerek, İngiliz hükümetinin İsrail'i silahlandırmasına son vermesini talep ediyor" diye konuştu.

Akvitistler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkati çekmek için geçen yıl Ağustos ayında yine aynı fabrikada iki günlük eylem yapmıştı.  Fabrika geçici olarak üretimine son vermiş 182 bim avro zarar ettiğini açıklamıştı.

Geçen hafta Independent gazetesinde yer alan bir haberle, İngiliz hükümetinin, Gazze saldırılarının hemen ardından İsrail'e 4 milyon sterlinlik askeri mühimmat sattığı ortaya çıkmıştı. Bu mühimmatın arasında insansız hava uçakları ile denizaltı parçaları ve füzelerin bulunduğu bildirilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39