banner39

İngiltere'de İhvan raporu: İhvan şiddeti desteklemiyor

İngiltere'de Müslüman Kardeşler (İhvan) ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Raporda, Mısır'daki şiddet olaylarını İhvan Hareketi'nin desteklemediği vurgulandı.

Avrupa 10.11.2016, 12:11 10.11.2016, 12:46
İngiltere'de İhvan raporu: İhvan şiddeti desteklemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Crispin Blunt başkanlığında oluşturulan bir komisyon, önceki gece Müslüman Kardeşler ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Raporda “Müslüman Kardeşler şayet Mısır'da şiddeti destekleseydi Mısır bugün en çok şiddet olaylarının yaşandığı ülkeye dönerdi” denildi.

Raporda yer alan bilgilerde, Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin demokrat bir vizyonla hareket ettiği vurgulandı. Öte yandan, Tunus'taki Nahda örneği verilerek, demokrasinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasını teşvik edilmeli ve İslamcı partileri dışlamaktan vazgeçilmeli tavsiyesinde bulunuldu.

İHVAN GİZLİ BİR ÖRGÜT DEĞİL

Raporda Ortadoğu'nun başka bölgelerinde karşı karşıya kaldığı baskılar yüzünden İslami hareket ve cemaatlerin tamamen şeffaf olamadığına vurgu yapılarak "Müslüman Kardeşler gizli bir örgüt değil" denildi.

DİYALOG FIRSATI VERİLMELİ

Batı siyasetinin İslamcı partileri tek açıdan değerlendirdiği eleştirisi yapılan raporda, İslami hareketlerin iktidardayken benimsedikleri politikalar çeşitlilik içerdiğine vurgu yapıldı. Öte yandan "İngiltere Dışişleri Bakanlığı İslamcı bazı partilerin pragmatik tavrını diyalog için fırsat olarak görmeli" tavsiyesinde bulunuldu.

HÜKÜMETE İHVAN ELEŞTİRİSİ

Raporda yer alan diğer bir eleştiri ise şöyle: "İngiltere Müslüman Kardeşler'i terör örgütü ilan etmedi. Bu karara katılıyoruz. Fakat hükümetin cemaatin şiddeti benimsemeye hazır olduğuna inandığını görüyoruz. Oysa şu ana kadar Mısır'dan gelen kanıtlar cemaatin şiddeti benimsemediğini gösteriyor. Şayet şiddeti benimseseydi Mısır çok daha fazla şiddet olaylarının yaşandığı bir ülke olurdu."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?