İngiltere'de imla hatası yapan çocuğa terör sorgusu

İngilizce dersinde, "terraced" ile "terrorist" kelimelerine karıştırarak, "terörist evde" yaşadığını yazan 10 yaşındaki Müslüman çocuğun polis tarafından sorgulandığı ortaya çıktı

İngiltere'de imla hatası yapan çocuğa terör sorgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngilizce dersinde yanlışlıkla “terörist evde” yaşadığını yazan 10 yaşındaki Müslüman çocuğun, polis tarafından sorgulandığı ortaya çıktı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Lancashire’da bir ilkokulda, İngilizce dersinde “terraced house” (teraslı ev) yerine “terrorist house” (terörist evi) yazan 10 yaşındaki çocuk, polis tarafından sorgulandı.

“İki yanındaki evlere bitişik ev” anlamına gelen “terraced” ile “terrorist” kelimelerini karıştırarak "terörist evde yaşıyorum" yazan çocuğun evindeki bilgisayarı da inceleyen polisin, soruşturmayı derinleştirmeye gerek görmediği belirtildi.

Ancak çocuğun ailesi bugün Lancashire polisinin olayla ilgili özür dilemesini istedi.

Adı gizli tutulan bir akrabası, çocuğun olaydan sonra uyku ve yemek düzeninin bozulduğunu belirterek, "Artık yazı yazarken de güçlük çekiyor, hayal gücünü kullanamıyor" dedi. Akraba, çocuğu ihbar eden öğretmenle ilgili olarak da “Öğretmeni çocuğun imlası kaygılandırmalıydı, başka bir şey değil” diye konuştu.

İngiltere’de terörle mücadele kapsamında devreye alınan “Prevent” (Engel ol) programına göre öğretmenler öğrencilerinin “şüpheli” davranışlarını ihbar etmek zorunda.

Britanya Müslüman Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Miqdaad Versi de olaydan hükümetin “Prevent” programını sorumlu tutarak, “Gündelik hayatlarını sürdüren bireylere güvenlik merceğinden bakılması ve öğrenci değil de potansiyel terörist gibi görülmesi kaygı verici” diye konuştu.

Lancashire polisi olayı doğrulayarak, çocuğun evine bir polis memuru ile bir sosyal hizmetler memurunun gönderildiğini kabul etti ancak “Prevent” programı kapsamındaki görevlilerin çocukla yapılan görüşmede yer aldığını yalanladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 18:43
banner53
YORUM EKLE

banner39