banner15

İngiltere'de İslamofobik Tweet'e gözaltı

Twitter'daki mesajında "Müslüman bir kadından Brüksel saldırılarının hesabını sorduğunu açıklayan İngiliz gözaltına alındı

İngiltere'de İslamofobik Tweet'e gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brüksel saldırıları yüzünden İngiltere'deki Müslüman bir kadından hesap sorduğunu sosyal medyada duyuran İngiliz gözaltına alındı.

Matthew Doyle dün Twitter'den yayımladığı mesajda "Dün Croydon'da (Londra’da bir semt) Müslüman bir kadından Brüksel'i açıklamasını istedim. 'Benimle ilgisi yok' dedi. Yan çizen, samimiyetsiz bir cevap" demişti. Sosyal medyada gündem olan mesaj, hem öfke hem de alayla karşılandı.

BBC’de yer alan habere göre ise Londra Emniyeti'nden bir sözcü, isim vermeden "46 yaşındaki bir adamı sosyal medyada ırkçı nefreti teşvik ettiği şüphesiyle gözaltına aldık. Geceyi güney Londra'da bir karakolda geçirdi" dedi.

Ajanslar söz konusu kişinin Mathhew Doyle olduğunu yazdı.

Doyle'a dün Twitter'de kimileri "Croydon'daki bir Müslüman kadının Belçika'daki korkunç olaylarla ne alakası var, ahmak?" (@1Rafz) diyerek tepki gösterdi.

Bir diğer kullanıcı, @MJMaxwell, Norveç'teki aşırı sağcı saldırgan Anders Behring Breivik'e atıfla "Norveç'teki silahlı saldırıdan sonra kimse Croydon sokaklarında seni rahatsız etti mi?" diye sordu.

Yüzlerce kişi de Doyle'un mesajlarıyla dalga geçti. Bazı mesajlar şöyle:

"Bir dağ gelinciğinden Donald Trump'ın saçını açıklamasını istedim. 'Benimle ilgisi yok' dedi. Samimiyetsiz bir cevap." (Enam Haque)

"Dün Croydon'da beyaz bir adamdan Hitler'i ve soykırımı açıklamasını istedim. 'Benimle ilgisi yok' dedi. Samimiyetsiz bir cevap." (Kimberley John)

"HAKARETE DEVAM ETTİ"

Matthew Doyle bu mesajlardan bazılarına cevap verdi ve yanlış anlaşıldığını, ırkçı olmadığını söyledi; öfke uyandıran mesajını da sildi.

Medyanın da geniş ilgi gösterdiği Doyle, verdiği röportajlarda beyaz ve başörtülü olan kadına düşmanca yaklaşmadığını, ayrılırken de iyi ayrıldıklarını fakat durup düşününce neden böyle bir şey yaptığını kendisinin de anlamadığını söyledi.

Ancak daha sonra Doyle'un Twitter'daki mesajlarına gelen tepkilere öfkelendiği ve "Bir havlu kafaya hakaret ettiysem kimin umrunda?" yazdığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48