banner39

İngiltere'de kamu çalışanları grevde

İngiltere'de emeklilik yaşının yükseltilmesi ve emekli maaşlarının revize edilmesi planlarını protesto eden kamu çalışanları greve gidiyor

Avrupa 10.05.2012, 12:51 10.05.2012, 12:51
İngiltere'de kamu çalışanları grevde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere genelinde yüz binlerce kamu çalışanı, emeklilik maaşlarındaki değişiklik planları nedeniyle bugün greve gitti.

Sendikalar değişikliklerin daha düşük emeklilik maaşları için daha fazla ödemeye ve daha uzun çalışmaya neden olacağını savunurken, hükümet, mevcut emeklilik planının "adil olmadığı"nı, insanların artık daha uzun yaşadığını ve mevcut sistemin ekonomiye büyük yük getirdiğini bildiriyor.

Sendikalar, bugün 400 bin kişinin greve gideceğini söylerken, hükümet bu sayının yarısının çalışmayacağını kaydediyor.

24 saatlik greve giden kamu çalışanları arasında memurlar, sağlık görevlileri, sınır görevlileri ve öğretmenler bulunuyor. Londra'daki yürüyüşe ise diğer kamu çalışanlarının yanı sıra, 20 bin polis memurunun da katılması bekleniyor.

İngiliz hükümetinin önerdiği Kamu Personeli Emeklilik Yasa Tasarısı, ücretlerden emeklilik için kesilen miktarın artmasını, emeklilik yaşının 68'e çıkarılmasını ve son alınan ücret düzeyinde emeklilik maaşı yerine ortalama ücret üzerinden emekliliği öngörüyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?