İngiltere'de mahkemede de peçe serbest

Londra'da bir mahkeme kimliğini adliyedeki bir odada kadın polise ibraz etmesi şartıyla Müslüman kadının duruşmaya peçeli olarak katılmasına izin verdi

İngiltere'de mahkemede de peçe serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de bir mahkeme, peçesini çıkarmak istemeyen bir kadının talebini kabul ederek duruşmaya peçeyle katılmasına izin verdi.

Londra'da Blackfriars Crown Mahkemesi'nde görülen bir davada dinlenen 22 yaşındaki peçeli bir Müslüman kadın peçesini çıkarmak istemediğini beyan etti. Kadının avukatı da mahkemenin peçesini zorla çıkartmasının inanç özgürlüğüne ve dini hoşgörüye aykırı olacağını belirtti.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Peter Murphy, hiç kimseye inancı gereği giydiği kıyafeti çıkarmak için zorlama yapılamayacağını belirterek kadının peçeli olarak duruşmaya katılmasına karar verdi. Peçeli kadın, kimliğini sadece kadın bir polisin olduğu odada ibraz ederek duruşmaya katıldı.

İngiltere'de peçe yasağı bulunmuyor. Sadece duruşmalarda kimlik tespiti için kadınların peçesinin çıkarılması isteniyordu. Mahkemenin bu kararının emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39