İngiltere'de Muhafazakarlar tek başına iktidara gidiyor

İngiltere'de Cameron'un partisi seçimde yine galip gelirken tek başına iktidara gelmemesi halinde iktidar senaryoları tartışılıyor

Avrupa 08.05.2015, 11:38 08.05.2015, 12:17
İngiltere'de Muhafazakarlar tek başına iktidara gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de dün yapılan seçimler sonucunda son gelen bilgiler Başbakan David Cameron'ın Muhafazakar Partisi'nin 328 vekile ulaştığını, İşçi Partisi'nin ise 235 vekilde kaldığını söylüyor.

BBC'ye bilgi veren bazı kaynaklar, İşçi Partisi'nin tam bir hezimete uğradığını ve lider Ed Miliband'ın istifasını açıklayacağını belirtti. Şimdi kesin olmayan sonuçlar üzerine iktidar senaryoları tartışılıyor.

Sandık çıkış anketinde birinci görünen Muhafazakar Parti, şu ana kadar sonucu belli olan bölgelerde yarışı İşçi Partisi'nin önünde götürüyor. İngiliz basını, ankette 316 milletvekili çıkaracağı tahmin edilen mevcut başbakan David Cameron liderliğindeki Muhafazakarların meclise 329 milletvekiliyle gireceğini öngörüyor. Bu rakam, 650 sandalyenin bulunduğu Avam Kamarası'nda tek başına iktidar olmak için yeterli.

Basında yer alan tahminlerden bir diğeri de Muhafazakarların tek başına iktidar için gerekli 326 milletvekili sayısını az bir farkla kaçırmaları. İngiliz yayın kurumu BBC, bu durumda Muhafazakar Parti'nin "pratikte" tek başına iktidar olabileceği yorumunu yaptı. BBC, Kuzey İrlanda'da 4 milletvekili çıkaran Sinn Fein Partisi'nin meclise gelmemesi ve meclis başkanının oy kullanmaması nedeniyle tek başına iktidar için Muhafazakar Parti'nin milletvekili sayısının yeterli olacağını savundu.

İkinci kez iktidara gelen Muhafazakar Parti'nin önünde koalisyona gitme ya da azınlık hükümeti kurma ihtimali de bulunuyor. Başbakan Cameron, başka bir partiyle koalisyon kurmak istemezse "azınlık hükümeti" seçeneğini deneyebilir.

Partiye yakın kaynaklar, Muhafazakar Parti'nin koalisyon seçeneğini değerlendirmek durumunda kalması halinde Kuzey İrlanda'da 8 milletvekili çıkaran Demokratik Birlik Partisi (DUP) ya da son dönemdeki koalisyon ortağı Liberal Demokratlarla masaya oturabileceğini kaydediyor.

Dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenen İngiliz seçim sisteminde, her seçim bölgesinde en çok oyu alan aday doğrudan milletvekili seçiliyor. Herhangi bir siyasi partinin aldığı yüzdelik oyla, sahip olduğu sandalye sayısı doğru orantılı olmayabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?