banner15

İngiltere'de mültecilere destek gösterisi

Londra'da Avrupa sınırlarında bulunan sığınmacıların yaşam koşulları ile giderek soğuyan havaya dikkatlerin çekildiği gösteride katılımcılar, İngiliz hükümetinin mevcut sığınmacı krizine yönelik duruşunu "yetersiz" olmakla eleştirdi.

İngiltere'de mültecilere destek gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin başkenti Londra'da, sığınmacılara destek için gösteri düzenlendi.

"Irkçılığa Karşı Dur" isimli kampanyayı yürüten grup tarafından düzenlenen "Sığınmacılar İngiltere'ye Hoş Gelsin: Donmalarına İzin Vermeyin" başlıklı gösteri için katılımcılar, başkent Londra'daki Başbakanlık binası önünde toplandı.

Avrupa sınırlarında bulunan sığınmacıların yaşam koşulları ile giderek soğuyan havaya dikkatlerin çekildiği gösteride katılımcılar, İngiliz hükümetinin mevcut sığınmacı krizine yönelik duruşunu "yetersiz" olmakla eleştirdi.

Gösteride, sığınmacılarla dayanışmayı ifade eden, üzerlerinde "Sığınmacılar İngiltere'ye hoş gelsin", "Sınırları açın" ve "Sığınmacıların donmasına izin vermeyin" yazılı pankart taşıyan katılımcılar, yağışlı ve soğuk havanın başta bebek ve çocuklar olmak üzere, hızlı bir şekilde tüm sığınmacıları etkileyeceğine vurgu yaparak, "David Cameron duyuyor musun? Sığınmacı İngiltere'ye hoş gelsin", "Sığınmacıları şimdi, ülkede istiyoruz", "Donuyorlar, yardıma ihtiyaçları var", "Sığınmacıları ülkeye alın" ve "Cameron, donmalarına izin verme" gibi sloganlar attı.

DONARAK ÖLEBİLİRLER

İngiliz hükümetine "soğuk hava yaklaşırken, sığınmacılara sırtını dönme (İngiltere Başbakanı) David Cameron" çağrısında bulunulan gösterinin organizatörlerinden Weyman Bennett, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı Cameron'ın, "Ülkede sığınmacılara yer olmadığını söylediği için, bu kış kamplardaki binlerce kişinin donarak ölebileceği" uyarısında bulunarak, "Cameron bizim adımıza konuşmuyor. Biz sığınmacıları İngiltere'de istiyoruz" dedi.

Etkinliğin organizatörlerinden Sabby Dhalu da Avrupa genelindeki sığınmacıların doğru düzgün barınaklarda kalamadığını, sıcak yemek bulamadığını ve yardım kuruluşlarının kaynaklarının da artık tükenmeye başladığının altını çizerek, "Eğer, bu yaklaşan kışla birlikte İngiltere de dahil AB hükümetleri sığınmacılara yönelik yardımlarını artırmaz, daha fazlasını yapmazlarsa, durum daha da kötüleşecek. Öylece oturup, bunun gerçekleşmesine izin veremeyiz" diye konuştu.

İnsan ve sığınmacı hakları aktivistleri, siyasiler ve sendikacıların katıldığı gösteride, sığınmacılarla dayanışma için mumlar yakılırken, Başbakanlık binasının önünden geçenlere de özellikle Fransa'nın Calais kentindeki sığınmacıların durumunu anlatan bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı.

İngiliz hükümeti, Avrupa'daki sığınmacı sorununun aşılması çerçevesinde, gelecek 5 yılda İngiltere'ye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin alınacağını duyurmuştu. Cameron, kamplardan İngiltere'ye kabul edilecek kişiler arasından yetim ve öksüzler gibi savunmasız çocuklara öncelik verileceğini söylemişti.

AB'nin sığınmacıları yeniden yerleştirme programına katılmayan İngiliz hükümetinin bu desteği yeterli bulunmayarak eleştiriliyor.

İngiliz hükümeti, Ocak 2014-Haziran 2015 döneminde sadece 216 Suriyeliyi ülkeye kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 22:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35