banner39

İngiltere'de Müslümanlar hükümete güvenmiyor

İngiltere'de Müslüman topluma yönelik uygulanan "Prevent" isimli hükümet stratejisine tepkiler artıyor. Uygulama, Müslümanların hükümete karşı güvensizliğini artırmış durumda

Avrupa 09.03.2015, 16:23 09.03.2015, 16:23
İngiltere'de Müslümanlar hükümete güvenmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de "Terör ve aşırıcılıkla mücadele çalışmaları" kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen, "Prevent (Önleme)" isimli uygulama Müslümanların devlete olan güvenini daha da zedelemiş durumda.

Bireylerin "terör" bağlantılı eylemlere katılımının engellenmesi iddiasıyla uygulamaya konulan "Prevent" programı mevcut halde, yerel yönetim, eğitim, sağlık, cezaevi ve dernekler gibi "radikalleşme" riski altındaki kuruluş ve sektörlerde uygulanırken, program kapsamında aşırıcılığa yönelik eğilim gösterenlerin tespiti ve aşırıcılığın önünün kesilmesi için 130 bin kişi eğitilmişti.

İngiltere'de Müslüman emekli başkomiser Dal Babu, hükümetin bu stratejisini eleştirerek, "İngiliz polisi arasında çok az Müslüman memur var. Polis, ırk, İslamiyet ya da cinsiyetle ilgili konuları tam anlamıyor" dedi. Babu, İngiltere'deki Müslüman toplumun, İngiliz hükümetinin ülkedeki terör mücadele ve aşırıcılığın engellenmesi çalışmaları kapsamında yürüttüğü "Prevent" uygulamasına yönelik güveni olmadığını ve hükümet tarafından izlendiklerini düşündüklerini söyledi.

İngiliz yayın kurumu BBC'de katıldığı bir programda kişilerin radikalleşmesini önlemeyi amaçlayan hükümetin "Prevent" isimli stratejisine yönelik açıklamalarda bulunan Babu, ülkedeki birçok Müslümanın bu uygulamaya güvenmediğini ve stratejiyi bir çeşit casusluk olarak gördüklerini kaydetti.

Londra Polis Servisi'nden 2013 yılında emekli olan Dal Babu, terörle mücadele biriminden çalışan polislerin çoğunun beyaz olduğunu, çok az Müslüman polis memuru bulunduğunu belirterek, "Polis, ırk, İslamiyet ya da cinsiyetle ilgili konuları tam anlamıyor. Ne yazık ki, hükümetin 'Prevent' programına birçok Müslüman şüpheyle bakıyor" dedi.

"Prevent" programının uygulanmaya ilk başladığında toplumları bir araya getirmek için iyi bir fikir olduğunu, ancak yıllar içerisinde uygulamaya güvenin azaldığını dile getiren Babu, "Birmingham'daki Müslümanların yaşadığı bölgelerde, toplum daha gizli kameraların ne işe yaradığını anlamadan, kameralar yerleştirildi. Uygulamayla, aşırıcılığın kökenine inilmek istendi ancak, Birleşik Krallık'taki Müslüman toplumların bütüyeç altına alınmasıyla, 'diğer' İngilizler ve 'Müslüman' bizler arasındaki bölünme genişledi. İnsanlar uygulamaya artık güvenmiyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?