banner39

İngiltere'de Papa'ya suikast gerilimi

İngiltere ziyaretine Londra'da devam eden Papa'ya saldırı planladıkları iddia edilen beş kişi yakalandı

Avrupa 17.09.2010, 16:12 17.09.2010, 16:49
İngiltere'de Papa'ya suikast gerilimi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16'ıncı Benediktus, İngiltere gezisinin ikinci gününde Londra'da..

Kraliçe 2'nci Elizabeth'in daveti üzerine İngiltere'ye dört günlük resmi ziyarette bulunan Papa'nın gezisi, suikast iddiaları ve tutuklamalarla gölgelendi.

Londra polisi, Papa'ya suikast yapacakları iddiası ile 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Şüphelilerin yaşlarının 26 ile 50 arasında değiştiği ve şu anda Londra'daki bir polis karakolunda sorgulandığı belirtildi.

Öte yandan, Papa'nın Londra'da Anglikan kilisesinin Canterbury başpiskoposuyla ekümenik dua toplantısına katılması ve temaslarında Anglikan Kilisesi ile ilişkiler, İngiliz toplumunda dinin rolü gibi konulara ağırlık vermesi bekleniyor.

BBC'nin haberine göre, Papa önce Twickenham'da 4 bin genç öğrenciye hitap edecek ve bu fırsatı İngiltere'deki 2 binden fazla Katolik okulun çalışmalarını takdir etmek için kullanacak.

Papa 16'ıncı Benediktus ardından Parlamentonun her iki kanadına hitap edecek. Papa'nın konuşmasında Katolik eğitimin değerine vurgu yapması, ayrıca başbakan David Cameron'ın seçim kampanyasında sıkça dile getirdiği "Büyük Toplum" anlayışının içerdiği cemaat oluşturma fikriyle arasındaki bağa dikkat çekmesi bekleniyor.

HRİSTİYAN KÖKENLERE SADAKAT VURGUSU

Papa 16'ıncı Benediktus, dün yaptığı konuşmada İngiltere'yi Hıristiyan kökenlerine sadık kalmaya çağırdı.

İngiltere'yi resmen ziyaret eden ilk Papa olan 16'ıncı Benediktus, ziyaretinin ilk gününde Glasgow kentinde bir açık hava ayini düzenledi.

Papa 10 binlerce kişinin katıldığı ayinde, İngiltere'yi sekülerizm ve ateizmin aşırı yorumlarına karşı da uyardı. Papa, ziyaretinin ilk ayağı olan Edinburgh şehrinde
Kraliçe 2. Elizabeth’le görüşmesi sırasında da "Birleşik Kırallık‘ı sekülarizmin sert biçimlerine direnmeye” çağırdı.

Papa daha önceki bir açıklamasında ise, ziyaretine gölge düşüren, Katolik rahiplerin çocuk istismarı ile ilgili iddialara da değindi. Kilise'nin bu iddialara yanıt vermekte ve rahipleri cezalandırmakta ağır kaldığını kabul eden Papa, kurbanlara daha fazla yardım edilmesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?