banner15

İngiltere'de polis gazetecinin bilgisayarına el koydu

İngiltere doğumlu bir IŞİD militanıyla BBC Newsnight programı için geçen yıl röportaj yaptığı gerekçesiyle BBC çalışanının bilgisayarına terörle mücadele yasası kapsamında el konuldu

İngiltere'de polis gazetecinin bilgisayarına el koydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz polisinin, bu yılın başlarında, BBC çalışanı Secunder Kermani'nin bilgisayarına terörle mücadele yasası kapsamında el koyduğu ortaya çıktı. El koyma kararının gerekçesi ise ilginç; Kermani ile röportaj yaptığı ve IŞİD sempatizanı olduğu söylenen kişilerle arasındaki iletişimi okumak. 

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, İngiltere doğumlu bir IŞİD sempatizanıyla BBC Newsnight programı için geçen yıl röportaj yaptığı gerekçesiyle Kermani, mahkeme kararıyla bilgisayarını polise teslim etmek zorunda kaldı.  

BBC Newsnight Programı Editörü Ian Katz olayın ardından yaptığı açıklamada, “Herhangi bir polis soruşturmasını engellemek istemesek de, gazeteciler ve kaynaklar arasındaki iletişimi elde etmek için terörle mücadele yasasının kullanılması konusunda endişeliyiz” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin ve basın özgürlüğü kampanyaları yürütenlerin tepkisini çeken olayı, Dünya Yazarlar Birliği (PEN) de eleştirdi. PEN'in İngiltere şubesinin direktörü Jo Glanville, "Gazeteciler terörizmle ilgili konulara yaklaşınca, polis terörle mücadele yasasını kullanarak kaynaklarını sorguluyor" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 14:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35