banner39

İngiltere'de silah ticareti protestosu

İngiltere'de Başbakan Cameron'un, isyanların yoğun olduğu bir dönemde Ortadoğu ülkelerine silah ticareti turlar yapması protesto edildi

Avrupa 09.03.2011, 23:10 10.03.2011, 10:15
İngiltere'de silah ticareti protestosu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de silah Ticaretine Karşı Kampanya Grubu (CAAT) İngiltere hükümetinin silah ticaretini protesto etti. İngiltere hükümeti bu sefer kesintiler ve dış politika konuları yerine, uluslararası ticaret konusunda izlediği politikalar yüzünden eleştirildi.

Başbakan David Cameron, Ortadoğu’da halkların hükümetlerine isyan ettiği bir dönemde Ortadoğu’ya silah ticareti anlaşmaları için bir dizi gezi düzenlemişti. Başbakanlık binası numara 10 önünde bir araya gelen göstericiler açtıkları pankartlarla protesto düzenlediler.

CATT, silah ticaretinin insan hakları ve insanların güvenliği üzerindeki yıkıcı etkisi yanında, hükümetlerin savunmaya ayırdığı dev bütçelerle ülke ekonomisinde de önemli bir etkiye sahip olduğunu ifade etti. Silahlanmanın uluslararası ilişkilerde gerilimi arttırdığını belirten göstericiler, hükümetlerin bu silahları halklarına karşı kullandıklarını, demokrasiyi öldürdüğünü, askeri harcamalara giden paranın ülke refahını etkilediğini dile getirdi.

Gösteriye katılan Libyalı İzzettin El Şerif, Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin vahşice yaptığı katliamlarda kardeşi ve kuzenlerini kaybettiğini söyledi. Kendisi Libya’da yaşanan katliamları dile getirebilmek için İngiltere hükümetine sesini duyurmaya çalışıyor. El Şerif İHA’ya yaptığı açıklamada, “İngiliz hükümeti silah satımı için kendine pazar arayışında ve inanıyorum dünya kan görmekten bıktı. Silah satmak yerine ticaret yapmanın başka yolları da var biraz bunları denemeliler. Libyalılar çok ağır bir dönem geçiriyor, Kaddafi savaş makinesi tarafından kadınlar, çocuklar, bir çok masum insan hayatını kaybetti. Daha bugün evini yaralılara açan doktor bir kadın, hastanelerin veremediği servisi evinden sağladığı için Kaddafi tarafından hunharca katledildi. Biz Ruslara, Çinlilere, izledikleri politikayı gözden geçirmelerini talep ediyoruz. Bu petrol, gaz davası değil burada insanların hayatı söz konusu. Biz tüm bu hükümetlere Kaddafi’yi desteklemek, Ortadoğu’da diktatörlere silah satmak yerine hakkaniyetli ve ahlaklı olmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Başbakanlık binası önünde bir araya gelen grup üyeleri ellerinde “Silahları diktatörlerin eline vermeyin”, “David Cameron’ın Silah Satış Turları” pankartları taşıdı. Göstericiler ayrıca 2008’de İsrail’in Gazze’ye düzenlediğ Dökme Kurşun operasyonunda hayatını kaybeden 12 ve 4 yasındaki kız kardeşlerin fotoğrafını taşıyarak, İngiltere’nin İsrail’e sattığı silahlarla bu kıyımların yaşandığını hatırlattı.
 

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?