banner39

İngiltere'de 'şüpheli' her Müslüman takip edilecek

İngiltere'de çıkan yeni bir yasaya göre, küçük bir şüphe üzerine bile artık Müslümanlar takip edilebilecek, terör soruşturması geçirebilecek. "Terör faaliyeti"nden şüphelenilen İngiliz vatandaşları ise ülkeye sokulmayabilecek

Avrupa 13.02.2015, 14:27 13.02.2015, 14:35
İngiltere'de 'şüpheli' her Müslüman takip edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de, İngiliz vatandaşlarının yurt dışında "terör" eylemlerine katılarak ülkeye dönmelerini önlemek amacıyla hazırlanan ""terör"le Mücadele ve Güvenlik" tasarısı yasalaştı.

Kraliyet onayı alan ve yürürlüğe giren yeni yasayla İngiliz istihbarat ajansları ve güvenlik birimleri, ""terör" tehdidi oluşturan kişiler"i daha yakından takip edebilecek. Yeni yasaya göre, "terör" bağlantılı faaliyetlerde bulunmak amacıyla seyahat edeceğinden ya da "terör" eylemlerinde bulunduğundan şüphelenilen ve ülkesine dönmek isteyen kişilerin pasaportlarına geçici süreyle el koyulabilecek. Yurt dışındaki "terör" bağlantılı faaliyetlerde bulunan İngiliz vatandaşlarının ülkelerine dönüşlerinin kontrol altında tutulabilmesi için bu kişilere geçici olarak ülkeye giriş yasağı getirilebilecek.

"YOLCU BİLGİLERİ"

Ülkede sınır polisi, yolcu bilgileri ve detaylarına sahip olacak. Buna göre, havayolu şirketleri, yolcu listelerini uçakları ülkeye iniş yapmadan önce İngiliz makamlarıyla paylaşacak. Aksi halde uçakların İngiltere'ye inişlerine izin verilmeyecek.

Ayrıca üniversitelerden, okullardan, belediyelerden ve hapishanelerden kişilerin "terör" örgütlerine çekilmemesi ve aşırılaşmaması için önlemler almaları istenecek. Radikalleşmenin önlenmesi için gönüllü yardım programları başlatılacak. Ayrıca polis, "terör" şüphelileriyle ilgili bilgi edinmek ve kimlik tespiti için internet şirketleriyle işbirliği yapacak.

İçişleri Bakanı Theresa May, yeni yasaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu yasa, insanların yurt dışına çıkarak savaşmalarını ve ülkeye dönmelerini engelleyecek. Ayrıca, tehdit oluşturan bu kişileri yakından takip olanağımızı geliştirecek. Geçen ay Paris'te 17 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar, "terör" tehdidinin boyutunu göstermektedir. Hükümet olarak halkımızı korumak için elimizden geleni yapma yükümlülüğümüz var" ifadesini kullandı.

İngiliz hükümeti, ayrıca, "terör" şüphelilerinin daha yakından takibi ve olası "terör" olayları ile "radikalleşmeyi önlemek" için 130 milyon sterlinlik ek bütçe ayırdığını açıkladı.

Birleşik Krallık'ta özellikle pasaportlara geçici olarak el konulması uygulaması nedeniyle eleştirilere neden olan ""terör"le Mücadele ve Güvenlik" yasası, son dönemde Irak ve Suriye gibi ülkelere savaşmaya giden ve İngiltere'ye dönmek isteyen İngiliz vatandaşlarının ülkeye girişlerini önlemek amacıyla hazırlandı.

İngiliz hükümeti, 500'den fazla İngiliz vatandaşının Suriye'ye ve Irak'a savaşmak için gittiğini tahmin ediyor. İngiliz polisi, geçen yıl, çoğu Suriye ile bağlantılı 200'den fazla kişiyi "terör" şüphesiyle gözaltına almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?