banner39

İngiltere'de telekulak skandalı büyüyor

İngiltere'de telefon dinleme skandalı büyüyor. Başbakan David Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson da gözaltına alındı.

Avrupa 09.07.2011, 10:19 09.07.2011, 10:19
İngiltere'de telekulak skandalı büyüyor

İngiltere'de telefon dinleme skandalı ardından kapatılacağı açıklanan News of The World gazetesinin eski yayın yönetmeni ve Başbakan David Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson gözaltına alındı.

Daily Star adlı bir başka gazeteye de telefon dinleme iddialarıyla ilgili olarak baskın düzenlendi.

Bu arada Başbakan skandalla ilgili olarak polis soruşturması başlatılacağını açıkladı. Cameron ayrıca, basınla ilgili yapılacak yeni düzenlemeler konusunda tavsiyelerde bulunacak bağımsız bir komisyon oluşturulacağını bildirdi.

Rupert Murdoch'a ait 168 yıllık gazetenin, yıllar boyunca kraliyet ailesi üyeleri, siyasetçiler ve sporcular dahil en az dört bin kişinin telefonlarını dinlediği tahmin ediliyor.

2003-2007 yılları arasında gazetenin genel yayın yönetmeni olan Coulson, skandalın patlak vermesi ardından Ocak ayında istifa etmişti.

Londra'daki evinde gözaltına alındığı belirtilen Coulson, yöneticiliği sırasında, muhabirlerin telefon dinlediğinden haberi olmadığını savundu.

David Cameron, bugün düzenlediği basın toplantısında uyarılmasına rağmen Coulson'ı neden danışman yaptığı konusunda ısrarlı sorulara hedef oldu ve tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?