banner39

İngiltere’deki Rus oligarklar vize kriziyle karşı karşıya

İngiltere'de yaşayan 700’den fazla zengin Rus vatandaşının “yatırımcı vizelerinin” uzatılmama ihtimali üzerinde konuşuluyor

Avrupa 10.09.2018, 13:14 10.09.2018, 13:32
İngiltere’deki Rus oligarklar vize kriziyle karşı karşıya

Birleşik Krallık’ta 700'den fazla varlıklı Rusya vatandaşı, "yatırımcı vizesini" uzatma sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

The Guardian gazetesinin Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığından bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde bunun, Londra'nın Salisbury'de Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal'in zehirlenmesini organize etmekle suçlanan Kremlin'in ülkedeki etkisini azaltma niyetinden kaynaklandığı belirtildi.

İngiliz makamlarının, 2008'den beri Ruslara ve diğer yabancılara verilen 3 binden fazla yatırım vizesini yeniden gözden geçirmeyi planladığı ifade edildi.

Gazetenin kaynağı, hükümetin "ciddi mali ihlal kanıtlarını" buluması halinde, Ruslar da dahil olmak üzere bazı yabancıların vizelerini kaybedeceklerini vurguladı. İngiliz futbol kulübü Chelsea'nin sahibi olan Rus oligark Roman Abramoviç'in tam da bu nedenle mayıs ayında vizenin uzatılmasıyla ilgili sorunlar yaşadığı belirtildi.

Söz konusu yeni tedbirleri memnuniyetle karşıladığını kaydeden Transparency International insan hakları teşkilatı temsilcisi Davies Teka, “yüksek düzeyde yolsuzluğa sahip bir ülke” olarak adlandırdığı Rusya’nın yüzlerce vatandaşının, 2008'den 2015'e kadarki sürede, uygun sermaye kontrolleri yapılmaksızın yatırımcı vizesi aldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın zehirlenmesinde rol alan kişilerin Rus istihbarat servisi için çalıştığını ifade etmişti. İngiliz polisinin Skripal’in zehirlenmesi olayının faili olarak 2 Rus vatandaşının fotoğraflarını ve isimlerini açıklamasının ardından parlamentoda konuşan May, bu kişilerin Rus askeri istihbarat servisi elemanları olduğunu öne sürdü.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?