İngiltere'den Almanya'ya AB suçlaması

İngiliz Dışişleri Bakanı Hammond, referandumda AB'den ayrılma kararı çıkarsa, sorumlusunun Almanya olduğunu söyledi.

İngiltere'den Almanya'ya AB suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, geçen hafta sonu Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in basına yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Haftalık 'Spiegel' dergisinde Merkel'in İngiliz muhafazakar hükümetinin AB ülkelerinden gelen yabancıların ülkeye girişi konusunda sınırlama getirilmesinde ısrar etmesi halinde, İngiltere'nin AB'de kalması için çaba sarfetmeyeceği bildirilmişti.

Hammond, 'Daily Telegraph' gazetesine verdiği demeçte, Alman mevkidaşına, Almanya'nın bu tutumu devam ettirmesi halinde, ülkesindeki referandum konusunda İngiliz kamuoyunu AB lehine yönlendirmede başarılı olamayacaklarını söyledi. Hammond, Berlin'in AB içindeki göç konusunda uzlaşmacı hareket etmesi halinde, İngiltere'deki referandumun da AB'de kalma yönünde başarılı olacağını belirtti.

Almanya ile İngiltere arasındaki tartışma, İngiliz Başbakan David Cameron'un AB'de geniş kapsamlı reformlar yaparak, birçok hakların yeniden Brüksel'den alınarak ulusal yönetimlere geri verilmesi talebinden sonra kızıştı. Cameron'un bu yöndeki reform tekliflerine AB üyesi diğer ülkelerden destek gelmedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, kendilerinin yaptığı tekliflerin AB tarafından dikkate alınmaması halinde, hükümetinin görüşme masasını terketmeye hazır olduğunu belirtti. İngiltere'de AB ile ilgili referandum yapılacağından dolayı, görüşmeleri terketmenin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

İngiltere ile AB arasındaki tartışma konularından bir diğeri de Brüksel'in İngiltere'den taleb ettiği 2,1 milyar Avroluk bir ödeme. Ekim ayı sonunda yapılan zirvede konuşan Cameron, sert bir uslup kullanarak, İngilizlerin hemen çek defterini çıkarıp para ödemeye hazır olmadıklarını dile getirmişti. AB tarafından, aslına Aralık ayı başına kadar ödenmesi gereken borç, gelecek yılın Eylül ayına kadar ertelendi. Ancak İngiltere'nin bu süre içindeki faizi de ödemesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39