İngiltere'den DHKP-C uyarısı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye müdahaleye karşı çıkan DHKP-C'nin Türkiye'de saldırı düzenleme tehlikesi olduğunu açıkladı

İngiltere'den DHKP-C uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye yapılacak muhtemel askeri müdahaleye karşı olan bazı örgütlerin, Türkiye'de saldırı düzenlenmesi tehlikesin arttığı uyarısı yaptı.

İngiltere, Türkiye'ye seyahat edecek olan vatandaşları için yayınladığı uyarıda, Reyhanlı saldırısını hatırlatarak, olası bir müdahale sırasında ve sonrasında özellikle Suriye ile irtibatlı olan DHKP-C'nin bombalı eylemler yapabileceğini duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının yayınladığı seyahat uyarısında, Mayıs ayında Reyhanlı'da bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırı hatırlatıldı. Suriye ile ilişkisi olabileceği düşünülen DHKP-C'nin medyada bu saldırıyla ilişkilendirildiğine dikkat çekilen uyarıda "Suriye'ye muhtemel bir askeri operasyon halinde, buna karşı çıkan grupların şiddet eylemleri düzenleme tehlikesi artabilir" denildi.

REYHANLI'YA ORTAK SALDIRI

Reyhanlı'da 11 Mayıs'ta meydana gelen ve 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırının organizatörlerinden birinin DHKP-C Acilciler grubunun lideri Mihraç Ural olduğu ortaya çıkmıştı. Ural ve Suriye istihbaratının ortak planlamasıyla gerçekleştirilen saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmişti. Esad yönetiminin, Türkiye'ye karşı koz olarak topraklarını açtığı DHKP-C, son dönemde tüm üst düzey yöneticilerini Suriye'ye kaydırırken, örgütün Türkiye'deki saldırıları burada planladığı ve teröristlerini bu ülkede eğitmeye başladığı belirlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 09:07
banner53
YORUM EKLE

banner39