İngiltere'den eleştirilere cevap; 'Çıkarlarımıza bakarız!'

Yemen'de çok sayıda sivili katleden Suudi Arabistan yönetimine milyarlarca dolarlık silah satan ve insan hakları örgütlerinin hedefi olan İngiltere Başbakanı Theresa May "Biz çıkarlarımıza bakarız" dedi.

İngiltere'den eleştirilere cevap; 'Çıkarlarımıza bakarız!'

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Arabistan'a silah satışıyla ilgili eleştirilere cevap verdi. May "Bizim için her şeyden önemlisi İngiltere'nin milli çıkarlarıdır" ifadesini kullandı.

BBC TV Newsnight programında konuşan May, Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun işlediği çok sayıda savaş suçuna dahil olan İngiltere'nin politikaları ile ilgili bir soru soruldu. May soruşturmaların devam ettiğini ancak dış politikada çıkar odaklı hareket etmeye devam edeceklerini belirtti.

İngiliz Parlamentosu Silah İhracatını Kontrol Komitesi, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a sattığı silahların büyük olasılıkla Yemen'de uluslararası hukuka aykırı şekilde kullanıldığını belirterek, silah satışının askıya alınmasını istemişti.

Raporu gören gazeteci Gabriel Gatehouse "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun uluslararası hukuku çiğnediğine dair çok ciddi kanıtlar var. Bu şartlar altında S. Arabistan'a desteğin devam etmesi çok zor" demişti.

İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise Pazartesi günü Suudi Arabistan'a silah satışını destekleyen açıklamalar yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35