İngiltere'den Kuzey Kore'ye tepki

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, "Kuzey Kore’nin eylemleri bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor" dedi.

İngiltere'den Kuzey Kore'ye tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatmasıyla ilgili olarak, "Kuzey Kore’nin eylemleri bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor" dedi.

ABD Strateji Komutanlığının (USSTRATCOM) Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlattığı yönündeki açıklamasını takiben Hammond, denemeyi “provokasyon” şeklinde nitelendirdi.

Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze geliştirmeyi, halkının refahının önüne koyduğunu belirten Hammond, şunları kaydetti:

"Balistik füze teknolojisi denemesini kuvvetle kınıyorum. Bu, bir dizi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının açık ve kasıtlı ihlali. Kuzey Kore’nin eylemleri bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor. Kuzey Kore BMGK’nın nükleer denemelere ve füze denemelerine karşı anlamlı önlemler alma konusunda oybirliği halinde olduğunun farkında."

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KUZEY KORE'Yİ "GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE PROTESTO" ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlatması "güçlü bir şekilde protesto" edilerek, bu tür faaliyetlerin Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'daki durumu ciddi şekilde gerginleştireceği vurgulandı. 

Açıklamada, "Pyongyang, kendisine yapılan çağrıları dikkate almayarak, uluslararası hukuk kurallarını hiçe saydığını bir kez daha gösterdi" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 08:43
banner53
YORUM EKLE

banner39