banner39

İngiltere'den Libya'ya askeri yardım

İngiltere, Akdeniz'deki sığınmacı krizi ve silah kaçakçılığıyla mücadelesine yardım çerçevesinde Libya sularına gemi göndermeyi planladığını duyurdu.

Avrupa 27.05.2016, 13:46 27.05.2016, 13:46
İngiltere'den Libya'ya askeri yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, G7 Zirvesi için bulunduğu Japonya'daki temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada, Akdeniz'de görev yapacak İngiliz Kraliyet Donanması'na ait bir geminin, özellikle Libya'daki silah kaçakçılığıyla mücadele çabalarına destek sağlayacağını bildirdi.

Libya'daki durumu "Hepimiz için tehlike teşkil ediyor." sözleriyle tanımlayan İngiliz lider, sığınmacı krizi ve silah kaçakçılığıyla mücadelesinde ülkesinin Libya'ya yardımcı olacağını söyledi.

Cameron, "Gerekli izinler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının yürürlüğe girmesini takiben, bölgedeki silah kaçakçılığıyla mücadele için merkezi güney Akdeniz'e bir savaş gemisi yerleştireceğim. Hep birlikte bu gelişmeler, Libya'nın istikrarlı hale gelmesine, sahillerini güvenceye almasına ve sığınmacı kriziyle mücadelesine yardımcı olacak." dedi.

Akdeniz'deki insan kaçakçılarıyla mücadelede ülkesinin AB ile yakın çalışmalarda bulunduğunu hatırlatan Cameron ayrıca, Libya'nın sahil güvenlik timlerinin eğitimine destek verilmesi çerçevesinde Libya'ya bir grup eğitmen gönderilmesinin de planlandığını aktardı.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?