banner15

İngiltere'den mülteci çocuklara ret

Fransa'nın Calais kentinde bulunan Jungle kampının kapatılmasından sonra, kampta kalan çocukların yapılan anlaşma çerçevesinde İngiltere'ye gönderileceği açıklanmıştı. Ancak İngiltere'deki belediyelerin mülteci çocukları almayı reddettiği ortaya çıktı.

İngiltere'den mülteci çocuklara ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın Calais kentinde bulunan Jungle mülteci kampının kapatılmasından sonra tartışmalar devam ediyor. İngiltere ile Fransa arasında imzalanan anlaşmaya göre kampta kalan mültecilerin İngiltere'ye gönderileceği açıklanmıştı. Ancak İngiltere'nin mülteci çocukların tamamını almayı reddettiği ve almayı planladığı mülteci sayısının da çocuk mültecilerin yarısına denk geldiği belirtiliyor. Buna rağmen İngiltere'de bulunan belediyeler çocuk mültecileri almayı reddediyor.

The Guardian gazetesi, İngiltere'deki belediyelerin Calais kampından gelen çocukları almayı reddettiğini yazdı. Gazete haberinde, "Önümüzdeki üç hafta içerisinde Calais'den İngiltere'ye yüzlerce çocuk mültecinin gelmesi bekleniyor, ancak (Başbakan) Theresa May'in kendi belediyesi de dahil olmak üzere her dört belediyeden biri bu çocukların sorumluluğunu alamayacağını söylüyor" bilgisini veriyor.

Calais kampında yaklaşık 1.300 kimsesiz çocuk bulunuyor. İşçi Partili politikacı Alf Dubs'ın ismiyle anılan anlaşma kapsamında reşit olmayan ve İngiltere'de akrabası veya yakını bulunmayan çocukların bir kısmı, yapılan mülakatlar sonucunda ülkeye mülteci olarak kabul ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35