İngiltere'den Srebrenitsa için finansal destek

İngiltere, soykırımla ilgili kamunun bilinçlendirilmesine yardımcı olması için ülkedeki 'Srebrenitsa'yı Hatırla' isimli derneğe 1,2 milyon sterlinlik finansal destekte bulunacak.

İngiltere'den Srebrenitsa için finansal destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, Srebrenitsa'daki soykırımının 20. yılı kapsamında, soykırımla ilgili kamunun bilinçlendirilmesine yardımcı olması için İngiltere merkezli "Srebrenitsa'yı Hatırla" isimli derneğe 1,2 milyon sterlinlik finansal destekte bulunacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yıl dönümü için Birleşik Krallık genelinde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği temsilcileri ve Srebrenitsa'yı Hatırla Derneği üyelerinin yanı sıra daha birçok davetlinin katıldığı resepsiyona ev sahipliği yaptı.

Londra'daki Başbakanlık binasında düzenlenen resepsiyon basına kapalı gerçekleşti.

Konuya ilişkin İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Cameron'ın, Srebrenitsa'da 1995 yılında gerçekleşen soykırım hakkında toplumun bilinçlendirilmesine yardımcı olması bakımından, hükümetin, merkezi İngiltere'de bulunan "Srebrenitsa'yı Hatırla" isimli derneğe 1,2 milyon sterlinlik destekte bulunacağını duyurduğu bildirildi.

Açıklamada, Cameron'ın konuya ilişkin şu ifadelerine yer verildi:

"20 yıl önce Srebrenitsa'da yaşanan soykırım, hoşgörüsüzlüğün dünya genelindeki varlığının keskin bir hatırlatıcısı. Bu nedenle, buna göğüs germek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. İngliltere ayrımcılık, aşırıcılık ve nefretle mücadelede gelişme kaydetti. Yaşam biçimimizi tehdit eden görüşlere meydan okumaya devam edeceğiz. Bu finansal kaynak, soykırımın kurbanları ile kurbanların ailelerine yönelik farkındalığın arttırılmasına, o gün yaşanan olayların unutulmamasına yardımcı olacak."

Açıklamada, Srebrenitsa'daki soykırımın 20. yıl dönümü çerçevesinde derneğe gelecek 3 yıl boyunca sağlanacak toplam 1,2 milyon sterlinlik kaynakla, 11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü'ne dikkat çekilmesi, Srebrenitsa'ya düzenlenecek ziyaretlerle kişilere soykırım hakkında eğitici bilgi verilmesi ve güçlü toplumsal bağların inşası için Birleşik Krallık'taki toplumun teşvik edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

"Srebrenitsa'yı Hatırla" derneği bugün tarihi parlamento binasının yanındaki Westminster Katedrali'nde yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı bir saatlik anma töreni düzenlemişti.

Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yıl dönümü kapsamında bu hafta Birleşik Krallık genelinde birçok anma etkinliği düzenlenecek. Öte yandan, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in kızı Prenses Anne'in, Bosna Hersek'teki anma törenlerine katılmak üzere Cumartesi günü bu ülkeye gitmesi bekleniyor.

AP'DEN SREBRENİTSA KATLİAMI KURBANLARI İÇİN SAYGI DURUŞU

Avrupa Parlamentosu (AP), Srebrenitsa katliamı kurbanlarını andı.

AP'nin bu hafta Strasbourg'da gerçekleştirdiği oturum, Srebrenitsa katliamı kurbanları anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

AP Başkanı Martin Schulz, açılış konuşmasında, 20 yıl önce Srebrenitsa'da 7 bin kişinin Avrupa'nın gözleri önünde katledildiğini söyledi.

Srebrenitsa'yı Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük katliam olarak değerlendiren Schulz, Avrupa'nın bir daha böyle bir vahşete tanık olmaması temennisinde bulundu.

Schulz, Srebrenitsa'da yakınlarını kaybetmiş ailelere bağ sağlığı dilerken katliamın sorumlularının da hak ettikleri cezayı alması gerektiğini ifade etti.

Schulz, "Söz verdiğimiz gibi Srebrenitsa'yı unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 23:09
banner53
YORUM EKLE

banner39