banner39

İngiltere'den Türkiye'ye destek

İngiltere Başbakanı Cameron, "Biz nasıl kendi hava sahamızı savunuyorsak, Türkiye'nin de kendi hava sahasını savunma hakkı var" dedi

Avrupa 25.11.2015, 15:26 25.11.2015, 15:30
İngiltere'den Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak,  Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta düzenlenen "Başbakana Sorular" (PMQ) oturumunda konuşan Cameron, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle dün düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Olayla ilgili bütün olguların henüz netleşmediğini belirten Cameron, "Fakat biz nasıl kendi hava sahamızı savunuyorsak, Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkına da saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

MERKEL DE DESTEK MESAJI VERMİŞTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "her ülkenin kendi topraklarını koruma hakkı olduğunu" söyledi.

Merkel, mecliste bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Suriye’deki ihtilafta gerçek çözümün siyasi bir çözüm olabileceğini belirterek, "Muhakkak Türkiye tarafından bir Rus uçağının düşürülmesi durumu ağırlaştırdı. Gerginliğin olmaması için elimizden geleni yapmamız lazım. Elbette her ülke kendi topraklarını koruma hakkı vardır" şeklinde konuştu.

Merkel, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını ve gerginliğin düşürülmesi için elden gelenin yapılmasını rica ettiğini anlattı.

Viyana’daki Suriye görüşmelerine değinen Merkel,  Suriye’deki ihtilafa çözüm bulunması konusunda önemli aktörlerin bu kadar hızlı bir şekilde bir araya getirilmesinin umut verici bir gelişme olduğunu, dün yaşanan olaydan dolayı bu gelişmelerin etkilenmemesi gerektiğini söyledi.

İRAN VE ÇİN'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya'ya ait uçağının düşürülmesini değerlendirerek her iki ülkeden " soğukkanlı" olmalarını istedi.

ÇİN'DEN İLK RESMİ AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün öğleden sonra düzenlediği olağan basın toplantısında Rusya’ya ait bir savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çin tarafının ‘olayı son derece yakından takip ettiğini’ söyleyen Sözcü Hong, ‘konunun pek çok yönünün halen açıklığa kavuşmadığına’ dikkat çekti.

Hong ayrıca, “Çin tarafı uluslararası toplumun terörle mücadele çabalarını desteklemektedir. Tüm tarafların diyalog ve istişareyi güçlendirmesini umuyoruz” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?