banner15

İngiltere'nin AB'de kalma şartı mültecilere endeksli

İngiltere Başbakanı, AB'de kalmak için şart koştukları dört ana şartı Avrupa Konseyi Başkanına sundu. Kritik madde ise mülteci yardımları olarak vurgulandı. İngiltere, topraklarına gelen AB vatandaşlarının en az 4 yıl yardımlara ulaşmasını engellemekte kararlı...

İngiltere'nin AB'de kalma şartı mültecilere endeksli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Londra’daki Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ülkesinin Avrupa Birliği üyesi olarak kalması için öne süreceği 4 ana şartı açıkladı.

Ülkesinin AB üyesi olarak kalmak için öne sürdüğü  dört ana şartı içeren bir mektubu bugün Avrupa Konseyi başkanı Donald Tusk’a sunan Başbakan, Aralık ayında gerçekleştirilecek AB zirvesine dek bu şartlarla ilgili mutabakata varmış olmayı umduklarını söyledi. Cameron,“bu şartlar kabul edilmezse İngiltere’nin AB üyesi olmayı isteyip istemediğini yeniden düşünmesi gerekecek” dedi.

Avro bölgesi dışındaki AB üyelerinin Euro para birimini kullanan üyelerle eşit muamele görmesi gerektiğini söyleyen Cameron, “Eğer ortak para birimine geçmemiş üyeler kenara itilir ve onların talepleri görmezden gelinirse artık AB bize uygun bir topluluk olmaktan çıkar” dedi.

KRİTİK ŞART: MÜLTECİ YARDIMLARI

Cameron, AB üyesi ülkelerden İngiltere’ye göç eden kişilerin alabileceği devlet yardımlarına kısıtlamalar getirilmesi ile ilgili ülkesinin itiraz ve beklentileri olduğunu söyledi.

İngiliz basını David Cameron’ın resmen açıklamaya hazırlandığı AB üyelik şartlarından en çok tartışma doğuracak olanının AB ülkelerinden gelen göçmenlerin devlet yardımlarına ulaşımının kısıtlanmasını öngören son şart olduğunu dile getirdi.

Son resmi rakamlara göre İngiltere’ye göç eden AB vatandaşlarının yüzde 40’tan fazlasının çalışmalarına rağmen vergi kredisi ya da çocuk desteği gibi devlet yardımlarından yararlandığına dikkat çeken uzmanlar, Başbakan'ın bu duruma bir son vermek ve İngiltere’ye göç eden AB vatandaşlarının en az 4 yıl bu yardımlara ulaşmasını engellemekte kararlı olduğunu belirtti. David Cameron’ın bu maddenin Brüksel tarafından kabul edilmesinde ısrarcı olacağı, çünkü bu uygulama ile ülkesinin aldığı göç miktarını azaltabileceğine inandığına da dikkat çekildi.

İngiltere'de giderek güç kazanan AB üyeliği karşıtı hareketin odağında bulunan aşırı sağcı UKIP partisi lideri Nigel Farage, başbakanın konuşmasından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin öne sürmeyi planladığı şartların, kayda değer bir değişim vaat ettiğine inanmadığını söyledi.

Farage “Parlamento'nun üstünlüğünün geri kazanılması ya da AB içi dolaşım özgürlüğünün sona erdirilmesi konusunda hiçbir vaatte bulunulmuyor” dedi.

AB yanlısı Yeşiller Partisi ise başbakanın Avrupa’yı denetim gücü giderek azaltılan bir ekonomik birlikten fazlası olarak görmediğini belirtti ve bu durumu oldukça üzücü bulduklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35