banner15

İngiltere'nin büyüme hedefi küçülüyor

İngiltere Ticaret Odası 2002 büyüme hedefini yüzde 1.1'e indirdi

İngiltere'nin büyüme hedefi küçülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere ekonomisi, küresel ekonomik görünümün kötüleşmesi nedeniyle bu yıl ve gelecek yıl beklenenden daha az büyüyecek.

İngiltere Ticaret Odası (BCC) yaptığı açıklamada, bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 1,1 oranında büyümesini beklediğini bildirdi. BCC, bu yıl için GSYH büyüme tahminini yıl başında yüzde 1,9 ve Haziran ayında ise yüzde 1,3 olarak açıklamıştı.

BCC, 2012 yılı için yüzde 2,2 olan büyüme tahminini de yüzde 2,1'e indirdi.

BCC Genel Müdürü David Frost, ''İngiltere ekonomisinin karşı karşıya olduğu güçlükler yıl başında düşündüğümüzden daha da zor. Büyüme yavaşlayacak, enflasyon yüksek kalmaya devam edecek ve işsiz kalanların sayısı artacak'' diye konuştu.

Hükümetin bütçe açığını azaltma önlemlerinin doğru olduğunu, ancak bu önlemlerin büyümeyi teşvik politikalarıyla uyumlu olması gerektiğini ifade eden Frost, ''Bu politikaları doğru uygulamazsak, toparlanmanın zayıf ve kısa ömürlü olması riskiyle karşı karşıya kalırız'' dedi.

BCC ayrıca bu yılın ikinci çeyreğinde 2,49 milyon olan işsiz sayısının gelecek yılın son çeyreğinde 2,62 milyonla zirve yapacağını da tahmin ediyor.

İngiltere Merkez Bankası geçen ay bu yıl için büyüme tahminini yüzde 1,75'ten yüzde 1,4'e indirmiş, Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, küresel ekonominin görünümünün ''kötüleştiğini'' söylemişti.
Ulusal İstatistik Bürosu'na göre (ONS), yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyüyen ekonomi ikinci çeyrekte sadece yüzde 0,2 büyüme sağlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 14:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35