İngiltere'nin en kıdemli piskoposundan ekonomi eleştirisi

İngiltere Kilisesi'nin en kıdemli figürlerinden Canterbury Başpiskoposu Financial Times'a verdiği demeçte "İngiltere'nin "kırık" ekonomik modelinin genç kuşaklar için geride kaldığını" söyledi

İngiltere'nin en kıdemli piskoposundan ekonomi eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Canterbury Başpiskoposu İngiltere ekonomisinde acil bir reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başpiskopos Justin Welby, "ülkenin zengin ve fakir kesimleri arasındaki boşluğun arttığını ve ülkenin ekonomi politikasının İngiltere'yi istikrarı bozuk bir dünyaya dönüştüreceğini" söyleyerek, gençleri "başarısızlığa uğratıyor" dedi.

Kamu Politikası ve Araştırma Enstitüsü düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan raporun yayınlanmasının ardından yazdığı yazıda ülkede "radikal ekonomik reform" gerektiğini belirtti.

İngiltere kilisesinin en kıdemli piskoposu Welby yazısında, " Neden bir yandan bazı insanlar bu kadar zengin iken bir o kadar çok insan yoksul? Ve neden gençler ebeveynlerinden daha fakir olacaklar? " diye yazdı.

Başpiskopos, teknolojiden ve ekonomiden en çok fayda sağlayıcıların adil paylarını ödediği daha adil bir vergi sistemi olan bir ekonomide gençleri çalışmak için daha iyi hazırlanmış bir eğitim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

IPPR'nin ekonomik adalet komisyonunun bir parçası olan ve Welby'nin üye olduğu rapor, 2008-2021 döneminin 150 yıl boyunca kazanç durgunluğunun en uzun olduğu dönem olduğunu tespit etti.

Welby, "Bugün gençler aynı yaştaki önceki nesillerden daha fakir, ülkede çok fazla insana verilen yaşam standartlarının arttırılacağı ekonomik sözü geçersiz oldu" dedi.

"Genç insanlar için bu, özellikle zor bir on yıl oldu 22-39 yaşlarındaki gençlerin geliri, 2017 yılının başlarına kadar yüzde 10'luk bir düşüş yaşadı. Eğitim ücretlerinde ve ödenen faiz artışında borçlu öğrenci sayısında dramatik bir artış görüldü "dedi.

BAŞPİSKOPOS'UN BOSNA HATIRLATMASI

Başpiskopos Welby, Paris'te düzenlenen Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili gelen bazı soruları cevaplarken, röportajı yapan kişinin saldırıyı İslam'la bağdaştırmasına karşı çıkmış ve, Bosna'da 7 bin Müslüman'ın Hristiyanlar tarafından katledilmesini hatırlatmıştı. 

Kaynak: World Bulletin

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 14:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35