banner39

İngiltere'nin İhvan raporu orta yolcu!

Birkaç kez açıklanması ertelenen İngiltere'nin İhvan raporuna dair ana hatlar, bugün Başbakanı Cameron tarafından açıklandı. Raporda, bu örgütle bağlantının “aşırılık göstergesi olabileceği ancak örgütün incelemesinin sürdüğü belirtiliyor

Avrupa 17.12.2015, 14:36 17.12.2015, 16:55
İngiltere'nin İhvan raporu orta yolcu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Müslüman Kardeşler örgütüne üyeliğin veya bu örgütle bağlantının, "aşırılık göstergesi olabileceğini" ancak örgütü incelemeyi sürdüreceklerini açıkladı.

Cameron, İngiliz hükümetinin uzun süredir beklenen Müslüman Kardeşler (İhvan) raporunun temel bulgularını parlamentoyla paylaştı. Cameron’ın parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’na sunduğu yazılı değerlendirmede, "Raporun ana bulguları, Müslüman Kardeşler örgütüne üyeliğin, bu örgütle bağlantının veya bu örgütten etkilenmenin aşırılık göstergesi olabileceği sonucunu destekliyor" ifadeleri kullanıldı.

Cameron, "Müslüman Kardeşler evrilmeye devam ettiğinden, bizim ona yaklaşımımız da evrilmeli. Raporun bulguları, bilmediğimiz pek çok şeyi aydınlattı ancak gelişmelerden haberdar kalabilmek için çalışmamız sürecek" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Başbakanlığından soruşturmaya ilişkin geçen yıl Nisan ayında yapılan açıklamada, "Endişeler ve şiddet içerikli aşırıcılıkla bağlantısı olduğu iddiaları dikkate alındığında, Müslüman Kardeşler'in neyi savunduğunu, amaçlarına nasıl ulaşmak istediğini ve bunun İngiltere için ne anlama geldiğini daha iyi anlamak, kesinlikle doğru ve tedbir amaçlı olacaktır" denilmişti.

İNGİLTERE KİMSEYİ KIZDIRMAK İSTEMİYOR!

İngiliz basınında yer alan haberlerde, İngiltere'nin, "Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olmadığı ve yasaklanması gerekmediği" sonucuna ulaştığı halde buna ilişkin raporunu açıklamayı Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ile ilişkileri ve dengeleri bozmamak için birkaç kez ertelediği iddia edilmişti. 

İngiltere'nin diğer taraftan Müslüman Kardeşler'e verdiği destekle bilinen ülkeleri raporla kızdırmak istemediği de öne sürülmüştü. 

Ancak İngiltere Başbakanlığı, "bazı ülkelerle ilişkileri ve dengeleri bozmamak için raporun ertelendiği" iddiasının doğru olmadığını, rapordaki bilgilerin toplanmasının ve soruşturmanın zaman aldığını iddia ediyor. Raporun belli bir kısmının kamuoyu ile paylaşılma kararı da İngiltere'nin ülkelerin olası tepkileriyle ilgili endişesine dayandırılıyor.

Raporda, Müslüman Kardeşler'in "terör örgütü" ilan edilmesi ve yasaklanması gerektiğinin belirtilmesi beklenmiyor. Ancak Müslüman Kardeşler ile bağlantılı bazı kişi ve kuruluşların İngiltere'deki mal varlıklarına el konulabileceği, bu kuruluşlarla ilgili soruşturmalar açılabileceği ve özellikle finansal faaliyetlerinin yasaklanabileceği belirtiliyor. 

 MÜSLÜMAN KARDEŞLERDEN TEPKİ

İngiltere'nin raporuna Müslüman kardeşler tepki gösterdi. Yapılan açıklamada İngiltere'nin mevcut pozisyonunun Mısır'daki darbeyi desteklediği belirtildi.

Müslüman kardeşler aynı zamanda, kabul edilemez olarak nitelendirdiği raporun siyasi saiklerle hazırlandığını ifade etti.

Darbe sonrası Sisi rejimiyle iyi ilişkiler yürüten İngiltere, Müslüman Kardeşlerin faaliyetleriyle ilgili soruşturma talimatı vermişti.

Köklü bir geçmişi olan hareket, barışçıl eylem yöntemiyle hareket edeceğini duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?