İngiltere'nin Kaddafi faturası kabarıyor

Libya'daki savaş, bunun İngiliz halkına yaklaşık 1 milyar sterlin vergi yükü getirecek

Avrupa 23.05.2011, 13:11 23.05.2011, 13:11
İngiltere'nin Kaddafi faturası kabarıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'daki savaşın sonbahara kadar devam etmesi halinde, bunun İngiliz halkına yaklaşık 1 milyar sterlin vergi yükü getireceği iddia edildi. 

İngiliz The Guardian gazetesi, Libya'ya yapılan askeri müdahalenin İngiltere'ye olan maliyetinin her geçen gün arttığını öne sürdü. Savunma Bakanlığı Uzmanı Francis Tusa'ya dayandırılan bilgiye göre, 2 ay önce başlayan savaşın ülkeye şimdiye kadarki maliyeti 300 milyon sterlini buldu. Hava saldırılarının haftalık maliyetinin 38 milyon sterline yükseldiği ifade ediliyor. 

Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kaddafi güçlerine yönelik hava saldırısının en fazla 6 ay daha süreceğini ve bunun maliyetinin yaklaşık 400 milyon sterlin olduğunu kaydediyor. The Guardian ise bu rakamın çok "iyimser" olduğunu savunarak, 6 ay içindeki maliyetin ortalama 1 milyar sterlin olacağını iddia ediyor. 
Binin üzerinde İngiliz askerinin görev yaptığı Libya müdahalesinde, Kaddafi'ye yönelik yapılan 6 bin hava saldırısının yüzde 25'inin ve vurulan binlerce hedefin yüzde 10'unun İngiliz uçakları tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?