Interpol başkanı hakkında soruşturma açıldı

Fransa'da Interpol Başkanı Tümgeneral Ahmed Nasser al-Raisi hakkındaki işkence iddiaları ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Avrupa 11.05.2022, 17:05
Interpol başkanı hakkında soruşturma açıldı

Paris mahkemesinin araştırma yargıçları, Interpol Başkanı Birleşik Arap Emirlikleri'nden Tümgeneral Ahmed Nasser al-Raisi hakkındaki işkence iddiaları ile ilgili soruşturma başlattı.

İki İngiliz vatandaşı Matthew Hedges ve Ali Issa Ahmed'in avukatları al-Raisi Interpol'e başkan seçilmeden önce Birleşik Arap Emirlikleri'nde tutuklanan müvekkillerinin Paris Mahkemesi'nde İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar ve Savaş Suçları Özel Adli Birimi'ne delillerini sunacağını açıkladı.

İki davacı ekim ayında evrensel yargılama prensibi kapsamında Paris mahkemesi savcıları nezdinde al-Raisi aleyhine dava açmıştı. 

Ocak ayındaysa doğrudan yargıçlar nezdinde soruşturma açılması için adli şikayette bulunmuştu.

Başvuru yapıldığı sırada yeni başkan Interpol'ün merkezinin yer aldığı Fransa'nın Lyon şehrinde bulunuyordu. 

Al-Raisi hakkındaki işkence ve keyfi tutuklamalarda rol oynadığı iddialarına rağmen kasım ayındaki genel kurulda başkan seçilmişti.

Hedges, 2018 yılında casusluk suçlamasıyla 7 ay tutuklu kaldığı sırada Birleşik Arap Emirlikleri'nde doktora eğitimi alıyordu. Hedges tutukluluğu sırasında işkenceye maruz kaldığın ve zaman zaman tek kişilik hücrede tutularak avukatına erişiminin engellendiğini belirtiyor.

Ahmed de 2019 yılında Asya Kupası futbol turnuvasına katıldığı sırada güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldığını belirtiyor.

Davacıların avukatı Rodney Dixon, Fransız kanunlarına göre açılmış bir soruşturma sırasında al-Raisi bir dahaki sefere Fransa topraklarına girdiği zaman sorgulanmak için tutuklanabileceğini açıkladı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?