IRA muhbiri İngiltere'ye dava açtı

İngiltere adına İrlanda ordusuna sızan ajan Martin McGartland, kimliğinin açık edilmesinin ardından " kendisini iyi koruyamadığı" gerekçesiyle İngiltere'yi mahkemeye verdi

IRA muhbiri İngiltere'ye dava açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’nin iç istihbarat teşkilatı MI5 adına muhbirlik yapan Martin McGartland, MI5’i kendisini yeterince korumadığı gerekçesiyle İngiltere'yi mahkemeye verdi.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May mahkemenin “gizli oturumda” yapılmasını talep etti. May, McGartland’ın tazminat talebi için öne süreceği iddiaların kamuya açık bir mahkemede dile getirilmesine izin verilemeyeceğini söylemişti.

Seksenli yılların sonunda Belfast’ta İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) içerisine sızan McGartland, bir süre sonra deşifre olmuş ve IRA tarafından yakalanmıştı. Tutulduğu binanın üçüncü katından atlayarak kaçmayı başaran McGartland, bir süre MI5 tarafından İngiltere içerisinde saklandı.

Ancak 1999’da MI5’te yaptıklarıyla ilişkisiz bir nedenle mahkemeye çıkan McGartland, saklandığı yer açığa çıkınca kimliği belirsiz kişiler tarafından vuruldu. Muhbirlik anılarını anlattığı 50 Dead Men Walking (50 Ölü Adam Yürüyor) isimli kitap daha sonra sinemaya uyarlandı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 15:17
banner53
YORUM EKLE

banner39