banner39

İran asıllı saldırgan Alman ırkçısı çıktı

Almanya'da AVM saldırısını gerçekleştirerek aralarında biri Batı Trakyalı dört Türk ile üç Kosovalının da bulunduğu dokuz 9 kişiyi öldüren saldırgan İran asıllı saldırgan Türk düşmanı bir ırkçı çıktı.

Avrupa 29.07.2016, 11:54 29.07.2016, 12:41
İran asıllı saldırgan Alman ırkçısı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen hafta Almanya'nın Münih kentinde bir AVM'de yaşanan silahlı saldırının zanlısı Sonboly'in aşırı sağcı olduğu ve Türklerden nefret ettiği ortaya çıktı. Saldırganın Türk ve Araplara karşı üstünlük duygusu taşıdığı ve yabancı düşmanı olduğu da belirtildi.

Saldırganın önce ırkçı olduğu açıklanmış,  sonrasında ise ruh hastası bir deli olarak ilan edilerek, eylemindeki ve öncesindeki aşırı sağ motifler gözardı edilmişti. Saldırganın ateş ederken de 'Scheiße Auslaender' (pislik yabancılar) dediği ses kayıtlarından ve tanık ifadelerinden de sabit durumda. 

Saldırganın bilgisayarında yapılan incelemelerde Ütoja / Norveç saldırısı sanığı Brevik in manifestosu bulunmuştu. Saldırının gerçekleştiği tarih de Brevik'in gerçekleştirdiği Ütoja saldırısının beşincı yıldönümü.

Soruşturmayı yürüten Alman polisi, silahlı saldırının zanlısı David Sonboly'nin Arap ve Türklere karşı “üstünlük duygusu” taşıyan bir ırkçı olduğunu ifade etti. Adolf Hitler hayranı olduğu anlaşılan zanlının Nazi ideolojisine sahip olduğu da vurgulanıyor

Münih'te bir alışveriş merkezinde gerçekleşen saldırıda zanlının kullandığı silahın ruhsatsız olduğu ve üzerinde 300 mermi bulunduğu anlaşılmıştı. Soruşturmayı yürüten yetkililer bu mermilerle zanlının kitlesel bir katliam planladığını söyledi. Öldürülenlerin üçü Kosovalı, üçü Türk, biri ise Yunan vatandaşı Batı Trakyalı Türk.

Müfettişler saldırının kurbanlarının Müslümanlardan oluşması üzerine saldırının ırkçı gruplarla bağlantılı olup olmadığını araştırıyor. İran asıllı ve Alman doğumlu olan Sonboly'in yabancı düşmanı olması da saldırının kasten planlanmış olabileceğini gösteriyor. Saldırganın arkadaşları da Sonboly'in yabancılardan nefret ettiğini söyledi.

Zanlının “nefret”, “Gunman”, “Türkiye” kelimeleri adı altında bilgisayar oyunları oynadığı ve aşırı sağcı ADF partisinin bir hayranı olduğu da Alman medyasında vurgulanıyor

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü