banner15

İran Dışişleri Bakanı'ndan Filistinli gruplarla toplantı

Zarif, İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Şellah ile bir araya geldi

İran Dışişleri Bakanı'ndan Filistinli gruplarla toplantı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Lübnan'daki temasları kapsamında Filistinli İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Şellah ile bir araya geldiği bildirildi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, Zarif ile Şellah'in başkent Beyrut’ta bir araya gelerek, Filistin'in bulunduğu çıkmazdan kurtarılması için hareketin sunduğu girişimin yanı sıra İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri ile yerleşim faaliyetlerinin ele alındığı belirtildi.

Hareketin sunduğu girişimin Zarif tarafından olumlu bulunduğu kaydedilen açıklamada, İran'ın Filistin halkının birliğini sağlayacak ve topraklarının tümü geri alana kadar mücadelesini sürdürmesine olanak tanıyacak her türlü çabayı desteklediğine dikkat çekildi.

Şellah, 21 Ekim'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan İsrail ile 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'nı feshetmesini talep etmiş, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden (FKÖ) de İsrail'i tanımaktan vazgeçmesini ve İsrailli yöneticilerin "savaş suçlusu" olarak uluslararası mahkemelerde yargılanması için çaba harcamasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35