İran ile nükleer anlaşmaya varıldı

İran ile nükleer müzakereleri yürüten ülkeler arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşma İran'ın nükleer çalışmalarının kısıtlanmasını, yaptırımların ise hafifletilmesini öngörüyor

İran ile nükleer anlaşmaya varıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve 5+1  ülkeleri arasında Viyana'da uzun süredir devam eden nükleer müzakereler konusunda bugün anlaşmaya varıldı. Anlaşma, İran'a uygulanan yaptırımların aşamalı olarak kaldırılmasını, bunun karşılığında İran'ın da nükleer programını kısıtlanmasını öngörüyor. Anlaşma kapsamında füze yaptırımları 8 yıl daha sürecek.

İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Batılı bir diplomat, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, son engellerin de aşılmasının ardından, İran'la anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Batılı diplomat, anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler müfettişlerinin İran'da, denetim amacıyla askeri tesislere girişleri konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti. Diğer taraftan anlaşma kapsamında, İran'ın BM tarafından gelecek askeri tesislere giriş talebini sorgulama hakkı bulunuyor.

Tarafların bir saat içinde basın toplantısı yaparak anlaşmanın detaylarını açıklamaları bekleniyor.

OBAMA ANLAŞMA İÇİN ISRAR ETMİŞTİ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakerelerde anlaşmaya ulaşılması için kesin bir tarih olmadığını belirterek, görüşmeler verimli olmaya devam ettiği müddetçe ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Viyana’da kalmayı sürdüreceğini söylemişti.

Earnest’a, günlük basın brifinginde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yürütülen nükleer müzakereler için öngörülen son güne girildiği hatırlatılarak, ABD yönetiminin beklentileri soruldu. Taraflar arasında anlaşmaya ulaşılmaması halinde Ortak Eylem Planı’nın süresinin uzatılacağını belirten Earnest, “Eğer nihai anlaşmaya varırsak bu geçici anlaşmanın yerini alacak. Ancak Viyana’da görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmelerde onların gerçek bir ilerleme kaydettiğini söyleyebilirim. İlerleme var, önemli bir mesafe kat edildi” diye konuşmuştu.

Earnest, bazı konuların üzerinde tarafların anlaşmaya vardığını ancak hala çözüme kavuşturulması gereken noktaların da bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Görüşmelerde uzlaşmayı engelleyen çözümlenmemiş konular var olmaya devam ediyor. Başkan (Barack Obama) ekibine faydalı olduğu sürece müzakerelerde yer almaya devam etmeleri direktifini verdi. Kaydedilen ilerlemeye ve bazı anahtar konuların kapanmasındaki başarı göz önüne alındığında, bu görüşmelerin faydalı olduğu görülüyor. Eğer ABD’li yetkililerin görüşmelere devam etmeleri gerekiyorsa ve görüşmeler yararlıysa, müzakere ekibi Viyana’da kalacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 10:45
banner53
YORUM EKLE

banner39