İran'ın uranyum kararına Rusya'dan yorum: Farketmez

Rusya, İran'ın uranyum zenginleştirme kısıtlamalarını kaldırması ile ilgili, "nükleer silahların yayılması tehdidi oluşturmaz" ifadelerini kullandı.

Avrupa 06.01.2020, 16:45
İran'ın uranyum kararına Rusya'dan yorum: Farketmez

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "İran'ın uranyum zenginleştirme kısıtlamalarını kaldırması, nükleer silahların yayılması tehdidi oluşturmaz" ifadelerini kullandı.

Tahran'ın kararı hakkında yazılı açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Tahran'ın JCPOA'da öngörülen uranyum zenginleştirme konusundaki kısıtlamaları reddetmesi, nükleer silahların yayılması bakımından herhangi bir tehdit oluşturmaz. İran, tüm faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yakın etkileşim içinde ve UAEK'nın sürekli kontrolü altında yürütüyor. İran yönetiminin UAEK'yla işbirliğine bağlı kaldığını, kapsamı ve derinliği açısından benzersiz olan denetimlerin seviyesini koruyacağını açıkladığına dikkat çekmek isteriz" ifadelerini kullandı.

İran hükümetinden dün yapılan yazılı açıklamada Tahran yönetiminin, ABD'nin daha önce tek taraflı olarak çekildiği, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) adı verilen nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerini askıya aldığı duyurulmuştu.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar (1)
hunkartensi 4 yıl önce
ABD ve AB nin korkusu başka adamlar zenginleştirirse o zaman çevre ülkelere sağlık sektöründe sattıkları nükleer maddelerden de olacaklar buda Batı ülkelerinin çöküşünü hızlandıracak yoksa İran da nükleer silah olmuş olmamış kimin umrunda hemen sınır komşusu bir ülkeye nükleer silah kullanacak kadar çatlak İranlı siyasetçi görüldümü şimdiye kadar nedense hep bundan Batı ülkeleri korkuyor ama kendileri nükleer denemelere ara vermeden devam edebiliyorlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?