İran ve Fransa arasında 40 milyar dolarlık anlaşma

Resmi bir ziyaret için Paris’te bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande (sağda) ile Elysee Sarayı'nda görüştü.

İran ve Fransa arasında 40 milyar dolarlık anlaşma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından aralarında çok sayıda işadamının da bulunduğu kalabalık bir heyetle Avrupa turuna çıkan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Paris’te Fransız mevkidaşı François Hollande ile bir araya geldi.

Elysee Sarayı’nda Hollande tarafından kapıda karşılanan Ruhani’nin Fransa lideriyle Suriye ve Yemen savaşlarında İran’ın rolü ve ikili ticari ilişkileri ele alacağı belirtildi. İki liderin yaklaşık 20 ikili anlaşmaya imza atması bekleniyor. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Bu sabah Fransa Başbakanı Manuel Valls’ın yanı sıra işadamları ve şirket temsilcileriyle de görüşen İran lideri "Küskünlükleri unutalım" diyerek Fransa ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

PETROL ANLAŞMASI HAZIR

Avrupa gezisinin ilk durağı İtalya’da 17 milyar Euro’luk anlaşmalara imza atan İran, Fransa’da da PSA, Total, Bouyges Telecom ve Airbus gibi büyük şirketlerle anlaşma imzalayacak.

Enerji şirketi Total'in başkanı Patrick Pouyanne, İran'la ham petrol anlaşması imzalayacaklarını ve ülkeden yaklaşık 200 bin varil ham petrol satın alacaklarını açıkladı. Fransız otomotiv devi Peugeot'nun da İran pazarına geri dönmeyi planladığı belirtiliyor.

Anlaşmaların toplamı 40 milyar doları buluyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39