banner39

IRA'nın eski lideri McGuinness öldü

Eski IRA komutanının sabah saatlerinde Derry kentindeki Altnagelvin hastanesinde öldü

Avrupa 21.03.2017, 10:53 21.03.2017, 10:53
IRA'nın eski lideri McGuinness öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Kuzey İrlanda Bölgesel Hükümeti Başbakan Yardımcısı, eski IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) komutanı ve IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein'in eski Kuzey İrlanda lideri Martin McGuinness 66 yaşında hayatını kaybetti.

Sputnik'in haberine göre, eski Sinn Fein lideri McGuinness nadir görülen bir genetik hastalık nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Eski IRA komutanının sabah saatlerinde Derry kentindeki Altnagelvin hastanesinde öldüğü ve ailesinin bu sırada yanında olduğu belirtildi.

McGuinness, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek siyaseti bırakmış ve IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein Partisi'nin Kuzey İrlanda liderliğini Michelle O'Neill'e devretmişti.

Sonradan bir arabulucu olan eski IRA komutanı 1998'deki imzalanan ve Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere arasındaki ilişkilere bugünkü halini veren 'Hayırlı Cuma Anlaşması' için müzakereleri yürütmüştü.

2007'de İrlanda Bölgesel Hükümeti Başbakan Yardımcısı olan McGuinness birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) ülkedeki enerji skandalına yeterli şekilde yanıt vermemesini protesto ederek bu görevinden ocakta istifa etmiş ve ülkede erken seçimin önünü açmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü